Butikkerne dør på stribe i Nordjylland: Hver syvende er lukket på 10 år

02:25

Antallet af arbejdspladser i detailhandlen er falder støt

"Biksen" er den eneste butik der står tilbage på hovedgaden i Aalestrup, hvor alle andre butikker har måtte dreje nøglen om. Foto: Anders Ekstöm

1 af 2

På otte år har 400 forretninger måtte dreje nøglen om i Nordjylland.

Tomme butiksfacader er ved at være hverdagskost i rigtig mange nordjyske byer. På 10 år er cirka hver syvende butik nemlig forsvundet.

Det viser nye tal fra Dansk Erhverv.

På landsplan er der i gennemsnit forsvundet 10 procent af de fysiske butikker. I Nordjylland er gennemsnittet oppe på 14,3. Ingen af de nordjyske kommuner har formået at trodse tendensen og se flere butikker åbne. Værst står det til i blandt andet Morsø og Vesthimmerlands Kommuner, som ligger på en lukningsprocent på henholdsvis 21,7 og 20,6.

Tendensen med de lukkede butikker kan ses i byer som eksempelvis Aalestrup i Vesthimmerlands Kommune. Her var der engang et livligt handelsliv og masser af butikker at vælge imellem på byens hovedgade, men nu er butik efter butik lukket.

- Jeg tror, det er en naturlig udvikling. Nu må vi bare værne om det, vi har, siger Karl William Carlsen, der er formand i handelsstandsforeningen i Aalestrup.

Ifølge Dansk Erhverv handler det dog ikke om, at nordjyderne handler mindre, end de før har gjort. I stedet tyder noget på, at mere handel er samlet i større varehuse og lignende, mens der er sket en nedgang i antallet af små kiosker og købmænd.

Samtidig mener Dansk Erhverv, at finanskrisen, som satte ind for alvor i 2008, også må have sat sit præg på handelslivet.

Se i tabellen her, hvordan det står til med handelslivet i din kommune:

Kommune20082016Udvikling i procent
Brønderslev164152-7,3
Aalborg962887-7,8
Thisted269240-10,8
Jammerbugt213189-11,3
Frederikshavn421365-13,3
Hjørring382326-14,7
Rebild11798-16,2
Mariagerfjord245197-19,6
Vesthimmerland199158-20,6
Morsø129101-21,7
Læsø1813-27,8

 

Flere nyheder fra TV2 Nord