TV2 Nord

TV2 Nords repræsentantskab

TV2 Nords repræsentantskab består af 85 medlemmer, der vælges for en 4-årig periode ad gangen. Medlemmerne udpeges af foreninger, institutioner m.v., der hver dækker TV2 Nords geografiske område.

Ansøgning om ret til udpegning af repræsentantskabsmedlemmer skal indsendes til formanden for repræsentantskabet inden den 1. juli året efter, der er afholdt kommunalvalg. I ansøgningen skal angives, hvilken af de tre valggrupper, der ønskes optagelse i.

 

 

 

Nuværende valgperiode: 01.10.2014 - 30.09.2018
Formand er Kim Royberg.

Formanden er også medlem af TV2 Nords bestyrelse.

Valggrupper og medlemmer

Repræsentantskabet består af tre valggrupper, der repræsenterer nordjyske organisationer og foreninger.

Valggruppe IMedlem
LO VendsysselCai Møller
LO Brønderslev-DronninglundKalle Thomsen
LO AalborgTorben Knudsen
LO AalborgMette Lyndgaard Pedersen
LO VesthimmerlandIb Johansen
LO Mariager FjordLone Kærgaard
LO Thy-MorsElisabeth Pedersen
FTF NordjyllandPoul Buus
FTF NordjyllandLise Lotte Thomsen
AOF VendsysselJytte Thisted
AOF VendsysselJohn Karlsson
AOF AalborgTage Nielsen
AOF ThistedPreben Dahlgaard
AOF MariagerfjordKarl Johan Pedersen
Arbejdernes Radio- og fjernsynsklub, HjørringPeter Nielsen
Arbejdernes Radio- og fjernsynsklub, BrønderslevBjarne Nielsen
Arbejdernes Radio- og fjernsynsklub, AalborgMogens Buus Andersen
Arbejdernes Radio- og fjernsynsklub, AarsVerner Pedersen
Arbejdernes Radio- og fjernsynsklub, ThistedVakant
ARF Multimedier, Morsø KlubbenOve Pedersen
Danske Handicaporganisationer, Region NordjyllandElly Henriksen
Hjemmeværnet - TRNM-CHKOMRune Kronenberg
DIF - NordjyllandChristian Bang
FolkebibliotekerneTove Frantsen
FolkebibliotekerneBente Kristoffersen
Region NordjyllandEjner Guldager Nielsen
Medarbejderrepræsentant TV2/NordChristell Iversen
Menighedsrådene i Region NordjyllandJohn Leergaard
Menighedsrådene i Region NordjyllandOle Stevns
Studentersamfundet v. Aalborg UniversitetMarcus Birk
EnkeltpersonGunver Folmand
Valggruppe IIMedlem
DGI NordjyllandPeter Bentsen
DGI NordjyllandJette Holt
Børne og Ungdomsorganisationernes SamrådJanni Damgaard
Frikirkerne i NordjyllandSøren Mortensen
Region NordjyllandAgnethe B. Mørch
Danmarks JægerforbundGrethe Jakobsen
Lions Club International, distrikt 106, Region 1Jette Søndergaard
Landboorganisationerne i NordjyllandCarl Chr. Pedersen
Landboorganisationerne i NordjyllandUlrik Krogsgaard
Landboorganisationerne i NordjyllandNiels Hedermann
Landboorganisationerne i NordjyllandJane Koller
Familiebruget i NordjyllandInger Skamriis
Fiskeriforeninger, kreds NordClaus H. Pedersen
DI NordjyllandRikke Mølgaard
DI NordjyllandMogens Mathiasen
Folkeligt Oplysnings ForbundDan Kristensen
Liberalt OplysningsforbundElsebeth Nielsen
Liberalt OplysningsforbundAne-Marie Viegh Jørgensen
KLF kirke og medie, Region NordArne Heilesen
KLF kirke og medie, Region NordErik Chr. Mejdahl
KLF kirke og medie, Region NordJan Markus Olesen
KLF kirke og medie, Region NordTina Mejdahl
Brønderslev HandelsstandsforeningChristian Agerbæk
Erhverv NorddanmarkSteen Bjerre
Aars HandelsstandsforeningJørgen Sørensen
Danmarks NaturfredningsforeningErik Bach Jensen
Europabevægelsen, NordjyllandNiklas Milthers
Turismen, region Nordjylland (VisitNordjylland.dk)Tina Juul Kjellberg
Menighedsrådene i Region NordjyllandHarry Brix
Menighedsrådene i Region NordjyllandChristian Roar Pedersen
Aalborg UniversitetBo Jeppesen
ErhvervsKvinder AalborgSusanne Højbjerg
FOF VendsysselPer Rye
Valggruppe IIIMedlem
Club NordAnni G. Walther
Club NordMalou Skeel
Club NordJanni Pedersen
Club NordNaja Flyger
Club NordThomas Thomsen
Club NordHenrik Skaarup
Club NordKim Royberg
Club NordTrine Steffensen
Club NordJeanett Kaare
Club NordJeanette Trondhjem Hansen
Club NordLars Sennels
Club NordHenrik Hedelund
Club NordNiels Kjeld Jensen
Club NordElin Nielsen
Club NordAnnette Flak
Club NordEjner Bering
Club NordMichael Jørgensen
Club NordOle Nielsen
Club NordBent Lindholm