Seneste nyt

fra Nordjylland

Blomsterallergi lukker blomsterbutik

Aalborg bliver en blomsterbutik fattigere. Retroblomst på Niels Ebbesens Gade 26 må nemlig lukke under uheldige omstændigheder.

Det skriver ejeren af Retroblomst, Charlotte Laursen, i et opslag på Facebook, hvor hun begrunder beslutningen. 

- Jeg har samtidig kæmpet med en del allergi for friske blomster undervejs, som desværre har udviklet sig så voldsomt, at det for mig er umuligt at arbejde med. I samråd med flere hudlæger og specialister, har jeg måttet tage den tunge beslutning at lukke min store drøm ned. 

Butikken åbnede hun under corona i 2020, og to gange har butikken, der solgte blomster og retrofund, valgt at flytte i større lokaler. 

Indtil september 2022 befandt butikken sig på Kastetvej 50, før den altså flyttede videre til Niels Ebbesens Gade 26.

Det blev dermed sidste adresse for Retroblomst.