AaB er klar til at rejse på millionjagt

Foto: Bruno Stagsted (arkiv)

Foto: Mike Bunde

Journalist Mike Bunde og fotograf Bruno Stagsted dækker kampen fra Cypern for TV2/Nord. Foto: Bruno Stagsted

1 af 3

AaB-spillerne er klar til at rejse til Cypern i jagten på mere end 100 millioner kroner til klubben.

AaB drager mandag afsted til Cypern. Her skal de danske mestre tirsdag aften spille returopgør mod Apoel FC om en plads i Champions League. En plads i verdens største klubturnering vil være mere end 100 millioner kroner værd for AaB.

- Vi har i det første opgør set, at Apoel FC har et teknisk dygtigt hold med et par stærke offensive profiler, men vi er bevidste om, at vi har redskaberne, der også på Cypern kan gøre ondt på dem, siger AaB-træner Kent Nielsen til klubbens hjemmeside.

AaB skal forsøge at spille sig videre efter 1-1 i det første opgør i Aalborg. Det kan blive vanskeligt, da Apoel har en stærk hjemmebane, hvor klubbens entusiastiske og højlydte fans kan skabe en heksekedel.

- Mange taler op til kampen om varmen og den intense atmosfære, der givetvis venter os, men som mange gange før er vi afklarede og agter at lade os inspirere af rammen, der omgiver os, siger Kent Nielsen.

AaB-spillerne flyver mandag klokken 8.40. TV2/Nord er også med i flyet og dækker den vigtige kamp fra Cypern.

 

 

Så er der afgang #AaB #cldk #helenordjyllandshold

 

 

Flere nyheder fra TV2 Nord