Frederikshavnere tager sølvmedaljen ved DM

02:14

Besætningen fra båden "Melges.dk" vandt sølv ved DM for Melges 24 i Frederikshavn. Foto: Michael Kragmann

1 af 2

Hele weekenden har der været Danmarks Mesterskab i Melges 24 i Frederikshavn. Det er en særlig sejlbåd, der skyder høj fart. I Frederikshavn endte den lokale båd med en sølvmedalje.

Frederikshavn Sejlklub var i weekenden vært til Danmarks Mesterskabet i Melges 24. Sejlklubben havde selv en båd med i konkurrencen. Den endte på en andenplads.

- Nu holder vi ikke så mange stævner heroppe, fordi vi ligger geografisk langt væk for de fleste sejlere, men når vi endelig har et arrangement som det her, er det en fantastisk oplevelse for vores medlemmer, siger Helmuth Melsen, der er formand for Frederikshavn Sejlklub.

Der var store forventninger til klubbens båd, Melges.dk, der for få måneder siden vandt Bronze i amatørklassen til EM i Ungarn.

Melges 24 bådene vejer 800 kg og kan i medvind sejle helt op til 25 knob. Stævnet bestod af i alt otte sejladser med en varighed på cirka en time, hvor bådene hurtigst skulle igennem en bane lavet på vandet.

Førstepladsen gik til et team fra Egå.