Sportschef: Kæmpe skridt opad med Ove P.

Arkivfoto. Foto: Christian French (arkiv)

Ove Pedersen forlader FC Fredericia og bliver ny træner i Hobro IK. Foto: FC Fredericia

1 af 2

Der er stor ros fra sportschef jens Hammer Sørensen til klubbens nye træner, Ove Pedersen.

Alka Superliga-spillerne hos Hobro Ik for i dag ny cheftræner.

61-årige Ove Pedersen overtager trænerrollen, og træner allerede i dag for første gang med spillerne i Hobro IK, der kæmper for overlevelse i Superligaen.

- Det er et kæmpe skridt opad for klubben, at vi har sikret os en trænerkapacitet som Ove Pedersen, der både er rutineret og visionær. Ove skal bygge på i klubben, og han bliver en vigtig brik i bestræbelserne på at fortsætte den rivende udvikling, som klubben har været ind i genne de senere år, siger sportschef Jens Hammer Sørensen.

Ifølge klubben har man sikret sig en af Danmarks mest erfarne trænere. CV?et går tilbage til 1987 og tæller klubber som FC Midtjylland, AGF, Esbjerg fB og OB. Herudover har Ove Pedersen også været på et kort udlandseventyr som U17-træner i ørkenstaten Qatar.

Ove Pedersen blev kåret til årets træner i sæsonen 2001/2002, da han havde sikret en tredjeplads til FC Midtjylland i klubbens blot anden sæson som fusionsklub.

Flere nyheder fra TV2 Nord