De lokale er bekymrede. De sidste dage med megen regn og især storm ved Vestkysten har været hård ved nedkørslen til en af landsdelens populære strande - nemlig stranden ved Tversted.
Så det var et sørgeligt syn, der mødte flere af de lokale borgere, der i dag havde vovet sig ned til stranden for at se, hvordan det så ud i dag, efter vandet havde trukket sig tilbage. I går stod vandet nemlig et godt stykke op ad Strandvejen mod det berømte "Blå Ishus".
Per Nielsen kan huske, hvordan det så ud i 1954, men han er noget bekymret over det, han ser i dag.
John Hansen og konen Lilian plejer at kunne køre helt ned på stranden, men i dag var nedkørslen til standen lukket med rød-hvid minestrimmel og et skilt med skriften “gennemkørsel forbudt”.
- Det er som juleaften. Man håber på, det vil blive bedre, end det vi ser i dag. Ellers bliver der kæmpe problemer til sommer, når folk skal til stranden, for da plejer man jo at kan køre helt ned. Men naturen kan vi ikke gøre styre - heller ikke her i Tversted, siger John Hansen og kigger bekymret på de mange grene og sten, der fylder på vejen.