Det har længe været en trist affære at komme som sommerhusgæst i Rødhus Klit Feriecenter. For det er længe siden, centerbygningerne eller vandlandet har været åbent - og endnu længere tid siden noget af det er blevet vedligeholdt.
Det skyldes en gammel strid mellem ejerne af sommerhusene i området og ejeren af centerbygningerne, Rudolph von Platen-Hallermund, om en tårnhøj elregning, som ingen af dem havde lyst til at betale.
Men den strid er nu langt om længe blevet løst, efter parterne måtte en tur omkring retten i Sønderborg tidligere i år. Nu er der nemlig indgået et forlig, som betyder, at sommerhusejerne betaler en erstatning på en million kroner til von Platen-Hallermund, men til gengæld overtager centerbygningerne for den samme sum, han købte dem af Folkeferie.dk for i sin tid - nemlig en enkelt krone.
En aftale, som sommerhusejerne er meget tilfredse med at have fået igennem.
Striden begyndte i sin tid, da flere af de nye sommerhusejere nægtede at udleje deres sommerhuse gennem von Platen-Hallermund. Det skulle ellers have været en del af hans indtægtsgrundlag i forbindelse med at drive centerbygningerne og vedligeholde dem.
Men da lejeindtægterne ikke kom, røg vedligeholdelsen, og da parterne senere kom op at toppes over en el-regning på flere hundredetusinde kroner, som von Platen-Hallermund mente, at sommerhusejerne skulle betale, endte han med at dreje nøglerne til vand- og sportsaktiviterne i området.
Siden har bygningerne fået lov til at forfalde, og vandet i vandlandets store bassin har stået siden 2015. Men alt kan ændre sig, nu hvor sommerhusejerne selv skal stå for driften.