LIGE NU:

Jammerbugt var danmarks bedste iværksætterkommune i 2017

Ingen danske kommuner kunne i 2017 hamle op med Jammerbugt Kommunes iværksætteri, når man kigger på nettotilvæksten af virksomheder.

Iværksætteriet gik i 2017 strålende i Jammerbugt Kommune. Så godt at de i 2017 var den kommune, der åbnede flest nye virksomheder i forhold til hvor mange, der måtte dreje nøglen om. 

Det viser nye tal i en rapport, som dataanalysevirksomheden Bisnode står bag. 

I 2017 åbnede 684 nye virksomheder i Jammerbugt Kommune. Kun 292 virksomheder lukkede. Det betyder, at der åbnede 243 procent flere virksomheder, end der lukkede. Det er altså den højeste nettotilvækst i 2017 af alle landets kommuner. 

- Det er en spirende tendens, som vi har iagttaget over de senere år. Det er ikke kun i de store byer, at der er en tro på, at fremtiden er lys. Yderområderne følger også stærkt med. Og i Jammerbugt Kommune bliver der ikke bare skabt mange virksomheder – de fortsætter også med at eksistere, siger Anders Borg, der er administrerende direktør i Bisnode. 

Der er altså åbnet over dobbelt så mange nye virksomheder, som virksomheder der har måttet smide håndklædet i ringen. Det er der kun to andre udover Jammerbugt Kommune, der kan prale af. De to andre kommuner er Odder Kommune og Samsø Kommune. 

Herunder kan du se tallene for alle de nordjyske kommuner. 

Placering på landsplan - Nettotilvækst
1Jammerbugt684292234,2
6Morsø253135187,4
10Rebild429235182,6
15Thisted669374178,9
16Aalborg35041961178,7
27Mariagerfjord606347174,6
29Hjørring920534172,3
41Frederikshavn845506167,0
55Brønderslev490301162,8
85Vesthimmerlands433289149,8
91Læsø2920145,0

 

 

25_seconds

play Danmarkspremiere: Teater sender premiereforestilling live til flere tusinde

wohlgemuth teaser vff

play To spillere fra Vendsyssel FF tog til Dubai – nu er de smittet med coronavirus

def_thumb,50_percent

play Salgsvideo går viralt: Nordjysk musiker forsøger at sælge gammelt orgel

80_percent

play Nordjyske piloter drager mod Kreta på mission

25_seconds

play Danmarkspremiere: Teater sender premiereforestilling live til flere tusinde

wohlgemuth teaser vff

play To spillere fra Vendsyssel FF tog til Dubai – nu er de smittet med coronavirus

def_thumb,50_percent

play Salgsvideo går viralt: Nordjysk musiker forsøger at sælge gammelt orgel

Til forsiden

Til forsiden