Kort Nyt

Golflegende sikrer sig plads på eftertragtet amerikansk tour

Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

I dansk og nordjysk henseende er han en sand legende inden for golfsport, og natten til lørdag har 49-årige Søren Kjeldsen endnu engang leveret en flot præstation til eftermælet.

Den nordjyske golfspiller har nemlig sikret sig en plads på PGA Champions Tour, som er den amerikanske senior tour for spillere over 50 år.

Det skriver Danish.Golf.

Søren Kjeldsen vandt den afgørende kvalifikation efter flotte fire runder, hvor han førte fra start til slut og gik 24 under par.

Det var hele otte slag bedre end svenske Freddie Jacobsen.

Med Søren Kjeldsens 49 år må han dog vente til 17. maj næste år, hvor han fylder 50 år, før han kan få sin debut på touren.

På PGA Champions Tour kan han muligvis se frem til at gå huller med en anden dansk golflegende i Thomas Bjørn, der tidligere på året også sikrede sig sit tourkort.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Blæsende tirsdag

Der er mange skyer på himlen fra morgenstunden, og der kan ifølge TV2s vejrvært Lone Seir også godt komme lidt småregn i løbet af dagen.

Samtidig bliver det en blæsende dag. Få hele vejrudsigten herunder:

Vejret tre timer frem
Vejret senere

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Garage overtændt: - Der var rigtig store flammer

Brandfolk fra Nordjyllands Beredskab måtte natten til tirsdag haste ud til Roald Amundsens Vej i Hjørring.

En forbipasserende havde ringet ind klokken 01.23, da personen kunne konstatere, at der var ild i en garage.

- Der var rigtig store flammer. Da vi kommer frem, er garagen fuldstændig overtændt, siger Christian Tilsted, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi.

Branden nåede akkurat at få fat i noget udhæng på selve huset ved siden af garagen, men det lykkedes efterfølgende beredskabet at få styr på branden. Inden da havde den dog også spredt sig til en nabogarage.

- Vi har ikke nogen fastlagt brandårsag, og derfor har vi afspærret stedet deroppe med henblik på tekniske undersøgelser, siger vagtchefen.

Ingen personer kom til skade i branden. Det var anmelderen, der sørgede for, at beboerne i huset kom ud. Garagen er nu udbrændt.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Uheld på motorvejen

Klokken 16.43 er der sket et uheld på E45 fra Aalborg mod Nørresundby mellem afkørsel 24 Øster Uttrup vej og afkørsel 23 Aalborg N.

- Det er en lastbil, der er kørt op bag i en personbil. Personbilen snurrede rundt efterfølgende, og de er begge kørt ind i nødsporet, forklarer vagtchef ved Nordjyllands Politi Thomas Ottesen.

Ind til videre er der ifølge vagtchefen kun tale om materiel skade, og der skulle ikke være trafikale udfordringer i forbindelse med uheldet.

Uheldet forventes overstået inden klokken 18.00.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Aalborg-back stopper før tid: Skal til udlandet

Til sommer stopper 25-årige Jack Thurin i Aalborg håndbold for i stedet at fortsætte karrieren i en udenlandsk klub.

Det offentliggør klubben i en pressemeddelelse.

- Vi har i de seneste måneder haft en løbende dialog med Jack om fremtiden og da vi i aftalen havde en klausul, der muliggjorde at kunne opsige samarbejdet efter to sæsoner, valgte vi denne løsning, lyder det fra direktør i Aalborg Håndbold Jan Larsen.

Høre backen kom til Aalborg Håndbold i sommeren 2023 fra FC Porto og er foreløbigt noteret for 65 kampe for Aalborg Håndbold.

- Jeg er dog afklaret med at fremtiden efter sommerferien ligger i en anden klub. Nu og her er det vigtigste for mig dog, at vi på holdet fortsætter de flotte takter fra efteråret, når det om en måneds tid går løs igen, og der skal ikke være tvivl om, at jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at sætte et så flot et punktum som muligt, siger Jack Thurin.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

300 husstande uden varme efter lækage

'Vi har desværre lukket for varmen da vi har en stor lækage i byen'.

Sådan lyder det mandag morgen fra Sindal Varmeforsyning.

Vejene, der er ramt, er: Baldersvej, Bjarkesvej, Frejasvej, Friggsvej, Gefionsvej, Heimdalsvej, Hjørringvej, Mimersvej, Oremosevej, Thorsvej, Ulstedboparken, Ægirsvej.

'Vi arbejder på at løse dette hurtigst muligt, men vi forventer, at der vil være lukket frem til klokken 16.00, skriver de videre på Facebook, inden de beklager de gener, det giver'.