Kort Nyt

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

To personer reddet af lægehelikopter vest for Råbjerg Mile

To personer er blevet reddet i det, man kan kalde en ret spektakulær redningsaktion vest for Råbjerg Mile.

To personer var lørdag eftermiddag ude at gå en tur i det, vagtchef ved Nordjyllands Politi Christian Tilsted kalder et ufremkommeligt område vest for Råbjerg Mile.

Men gode råd var dyre, da de to personer pludselig gik gennem isen og stod i vand til skridtet. Heldigvis fik de ringet 112, og det helt store beredskab blev aktiveret.

- Vi får den ind her 17.24 via 112, men det er svært at komme ud til dem. Vi sender en lægehelikopter, patruljer og beredskabet er også på vej derop, ligesom at der bliver sendt dykkere fra Aalborg - vi ved jo ikke, hvad vi står med.

Det ender dog med, at det er lægehelikopteren, der først spotter de to personer.

- Og heldigvis er der et sted, helikopteren kan lande. Peronalet får kontakt til de to personer, og får dem op i helikopteren og får dem fløjet ud til det her sted, hvor ambulancen holder, lyder det fra vagtchefen.

- Det var godt, de havde et sted at lande, for hvis vi skulle have rekvireret forsvarets store redningshelikopter, skulle den først flyve hertil fra Roskilde.

Christian Tilsted ved ikke, hvilken tilstand de to personer er i, andet end at de er underafkølede og skal til tjek på sygehuset.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Blæsende tirsdag

Der er mange skyer på himlen fra morgenstunden, og der kan ifølge TV2s vejrvært Lone Seir også godt komme lidt småregn i løbet af dagen.

Samtidig bliver det en blæsende dag. Få hele vejrudsigten herunder:

Vejret tre timer frem
Vejret senere

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Store flammer fra garage - nu har politiet spærret ejendommen af

Brandfolk fra Nordjyllands Beredskab måtte natten til tirsdag haste ud til Roald Amundsens Vej i Hjørring.

En forbipasserende havde ringet ind klokken 01.23, da personen kunne konstatere, at der var ild i en garage.

- Der var rigtig store flammer. Da vi kommer frem, er garagen fuldstændig overtændt, siger Christian Tilsted, der er vagtchef ved Nordjyllands Politi.

Branden nåede akkurat at få fat i noget udhæng på selve huset ved siden af garagen, men det lykkedes efterfølgende beredskabet at få styr på branden. Inden da havde den dog også spredt sig til en nabogarage.

- Vi har ikke nogen fastlagt brandårsag, og derfor har vi afspærret stedet deroppe med henblik på tekniske undersøgelser, siger vagtchefen.

Ingen personer kom til skade i branden. Det var anmelderen, der sørgede for, at beboerne i huset kom ud. Garagen er nu udbrændt.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Uheld på motorvejen

Klokken 16.43 er der sket et uheld på E45 fra Aalborg mod Nørresundby mellem afkørsel 24 Øster Uttrup vej og afkørsel 23 Aalborg N.

- Det er en lastbil, der er kørt op bag i en personbil. Personbilen snurrede rundt efterfølgende, og de er begge kørt ind i nødsporet, forklarer vagtchef ved Nordjyllands Politi Thomas Ottesen.

Ind til videre er der ifølge vagtchefen kun tale om materiel skade, og der skulle ikke være trafikale udfordringer i forbindelse med uheldet.

Uheldet forventes overstået inden klokken 18.00.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Aalborg-back stopper før tid: Skal til udlandet

Til sommer stopper 25-årige Jack Thurin i Aalborg håndbold for i stedet at fortsætte karrieren i en udenlandsk klub.

Det offentliggør klubben i en pressemeddelelse.

- Vi har i de seneste måneder haft en løbende dialog med Jack om fremtiden og da vi i aftalen havde en klausul, der muliggjorde at kunne opsige samarbejdet efter to sæsoner, valgte vi denne løsning, lyder det fra direktør i Aalborg Håndbold Jan Larsen.

Høre backen kom til Aalborg Håndbold i sommeren 2023 fra FC Porto og er foreløbigt noteret for 65 kampe for Aalborg Håndbold.

- Jeg er dog afklaret med at fremtiden efter sommerferien ligger i en anden klub. Nu og her er det vigtigste for mig dog, at vi på holdet fortsætter de flotte takter fra efteråret, når det om en måneds tid går løs igen, og der skal ikke være tvivl om, at jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for at sætte et så flot et punktum som muligt, siger Jack Thurin.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

300 husstande uden varme efter lækage

'Vi har desværre lukket for varmen da vi har en stor lækage i byen'.

Sådan lyder det mandag morgen fra Sindal Varmeforsyning.

Vejene, der er ramt, er: Baldersvej, Bjarkesvej, Frejasvej, Friggsvej, Gefionsvej, Heimdalsvej, Hjørringvej, Mimersvej, Oremosevej, Thorsvej, Ulstedboparken, Ægirsvej.

'Vi arbejder på at løse dette hurtigst muligt, men vi forventer, at der vil være lukket frem til klokken 16.00, skriver de videre på Facebook, inden de beklager de gener, det giver'.