Kort Nyt

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Indtørret og rådne madrester på gulvet: Nordjysk Rema får sur smiley

Indtørret og rådne grøntsager på gulvet under reolerne i grøntafdelingen, indtørret sodavand på gulvet i sodavandsafdelingen, og indtørret brødprodukter på gulvet ved brødskabet.

Det er, hvad Fødevarestyrelsen har fundet i Rema 1000 i Aalestrup ved et kontrolbesøg 20. januar. Derfor har butikken modtaget et bødeforelæg på 5000 kroner.

Ifølge rapporten var butikkens bemærkning til fundene; 'Vi gør rent med det samme.'

Samme Rema 1000 modtog for lidt under et år siden i marts 2024 en middel smiley, hvilket også var på grund af manglende rengøring.

Svar fra Rema1000

I et skriftligt svar til TV2 Nord skriver Jonas Schrøder, der er presseansvarlig for Rema1000.

'Siden den tidligere middel smiley har der været to glade smileys - men det er super beklageligt, at der nu kom en sur smiley.

Købmanden fik med det samme gjort rent og rettet op på tingene og vores kvalitetsafdeling besøger ham og gennemgår procedurer for rengøring med butikken.

Det er menneskeligt at fejle - og vi beklager meget og købmanden har rettet op på de påpegede ting i rapporten.'

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Brand i sommerhus' carport

Beredskabet kørte tirsdag eftermiddag til brand i et sommerhus på Solkrogen i Hjørring

Her var der ild i sommerhusets carport, og derfor kæmpede beredskabet med at redde sommerhuset.

Ifølge vagtchef ved Nordjyllands Politi Thomas Ottesen var der ingen personer i fare.

Klokken 16.13 oplyste beredskabet på X, at branden var blevet begrænset til carporten, og at det var lykkedes at redde sommerhuset. Dog oplyser vagtchef ved Nordjyllands Politi Michael Mow, at der er sket mindre skade i Huset.

Politi og beredskab er færdig på stedet, men man kender endnu ikke årsagen til branden, derfor er brandstedet ikke frigivet, og skadesservice arbejder på i øjeblikket på stedet

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Harmonikasammenstød skabte trafikale problemer i myldretiden

Klokken 15.54 skete der et harmonikasammenstød på rute 595 fra Aalborg mod Hadsund mellem Universitetsboulevarden og Hadsund Landevej.

Her var tre biler kørt op i hinanden. Det oplyste vagtchef ved Nordjyllands Politi Thomas Ottesen.

En enkelt person var ifølge vagtchefen dårlig på stedet, men der var ifølge vagtchefen kun tale om materiel skade.

Derudover oplyste vagtchefen, at der ville være noget oprydning i forbindelse med uheldet, og derfor forekom der trafikale problemer.

Klokken 17.00 oplyser politiet dog, at man er færdig på stedet.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

31-årig mand idømt seks års fængsel

En 31-årig mand er tirsdag blevet idømt seks års fængsel for at have handlet med cirka syv kilo kokain i perioden fra start januar til midt oktober 2023.

Det oplyser specialanklager hos Nordjyllands Politi Kim Kristensen på X.

Det fremgik af anklageskriftet, at den 31-årige mand blev taget på fersk gerning, og at sagen tirsdag blev behandlet som en tilståelsessag.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Fire affaldscontainere i flammer ved lejlighedskompleks

Nordjyllands Beredskab er tirsdag eftermiddag kørt til Strubjergvej i Nørresundby.

Her står fire affaldscontainere nemlig i flammer.

Det oplyser beredskabet på X.

Første melding lød på, at der var brand i en lejlighed, men da beredskabet kom frem, fandt man hurtigt ud af, at det blot var de fire affaldscontainere, som der var ild i.

'Vi er fremme og påbegynder slukning,' skriver beredskabet.

Der er ifølge beredskabet styr på branden.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Arbejdspladser forsvinder fra nordjyske kommuner

I Thisted, Frederikshavn og Jammerbugt kommune er der nu færre arbejdspladser, end der var i 2018.

Samtidigt er færre borgere fra henholdsvis Frederikshavn og Morsø Kommuner i arbejde. Hjørring Kommune ligger også lavt i begge kategorier, mens både Rebild og Aalborg Kommuner oplever vækst.

Det er på trods af en samlet vækst i antallet af arbejdspladser på 16 procent på landsplan, og nogle kommuner har på landsplan endda oplevet en stigning på 30 til 40 procent arbejdspladser siden 2012.

Det viser en ny rapport fra VIVE, som sætter fokus på jobvæksten i Danmark.