01:38

DM i bordtennis blev her i weekenden afviklet i Hjørring.

Bordtennis: Det lykkedes tredje år i træk at afvikle DM med succes

Hirtshals Bordtennisklub er lykkedes med at skabe succes som DM-vært, selv om en del på forhånd ikke havde troet på, at det ville lykkedes at få sportens topnavne så langt nordpå.

Hirtshals Bordtennisklub, B75, kan se tilbage på en forrygende sportsligt weekend som vært for årets danmarksmesterskab i bordtennis. Hele 75 deltagere fra hele landet var med, da B75 for tredje og indtil videre for sidste gang kunne byde velkommen til DM.

- DM plejer at være i Odense, men de seneste tre år har vi fået lov at være vært i Hirtshals og Hjørring. Og det er selv om der var mange, der ikke helt troede på, at det ville lykkedes for os, fortæller Kim Sanderhoff fra B75.

Men det gjorde det hele tre gange, og B75 har absolut ikke mistet troen på, at man en gang inden for nærmeste år igen bliver vært for det prestigefyldte DM.

- Vi satser på det på et tidspunkt, for det har vist sig, at det slet ikke er et problem at få folk til at komme helt op nordpå, siger Kim Sanderhoff, som tilføjer, at klubben fik megen ros fra Dansk Bordtennisunion for den måde, hele stævnet kørte på.

Dog ligger det allerede nu fast, at der næste år vil blive DM i Odense.

DM resultater

Dame double
1. Agerholm Pernille Refstrup/Søndergaard Pernille Pødenphant, BTK Viby

2. Christensen Stefanie H./Nørlem Izabell, Skensved/Amager

3. Jacobsen Mie Binnerup/Toelhøj Pia, Sisu/MBK/Hillerød GI

4. Andersen Louise/Tarbensen Line Tækker, Ribe/Esbjerg 

 

Dame single

1. Christensen Stefanie H., Skensved IF

2. Walløe Sophie, Hillerød GI

3. Jacobsen Mie Binnerup, Sisu/MBK

4. Nørlem Izabell, Amager BTK 

 

Herre double

1. Tugwell Finn Peter/Bentsen Allan, Roskilde Bordtennis, BTK 61

2. Christensen Thor B./Lind Anders, Herlev/Brønshøj

3. Simonsen Daniel/Emborg Mikkel, Hillerød GI/Virum

3. Andersen Martin Buch/Svenningsen Peter, Hillerød GI/B 75

5. Egeholt Carsten/Sonnichsen Mogens, Brønderslev/Fjordager

5. Jensen Anton Christopher/Mikkelsen Rasmus K., Roskilde/Viby

5. Jørgensen Michael/Larsen Simon, Silkeborg BTK

5. Jørgensen Mads/Nykjær-Fisher Simon, Kvik Næstved/Viby

 

Herre single
1. Lind Anders, Brønshøj Bordtennis

2. Rasmussen Tobias, Københavns BTK

3. Nielsen Claus Schou, Roskilde Bordtennis, BTK 61

3. Bentsen Allan, Roskilde Bordtennis, BTK 61

5. Simonsen Daniel, Hillerød GI

5. Svenningsen Peter, B 75

5. Tugwell Finn Peter, Roskilde Bordtennis, BTK 61

5. Christensen Thor B., Herlev IF

 

Mixed double

1. Lind Anders/Walløe Sophie, Brønshøj/Hillerød GI

2. Simonsen Daniel/Toelhøj Pia, Hillerød GI

3. Haagensen Jocefina Daoya/Hvid Noah Tolstrup, Hvidovre Bordtennis/OB

3. Egeholt Carsten/Jacobsen Mie Binnerup, Brønderslev/Sisu/MBK