Foto: Carlos Barria, Scanpix

00:30

1 af 2

Se programmet: Masser af OL i Aalborg

Aalborg Kommune, Elitesport Aalborg og TV2 Nord inviterer til OL-fest på Gammel Torv i Aalborg. Se programmet for festen her.

Der er langt fra Aalborg til Rio de Janeiro, men i de kommende uger rykker De Olympiske Lege i den brasilianske storby tættere på Nordjylland. Aalborg Kommune, Elitesport Aalborg og TV2 Nord inviterer til OL-fest på Gammel Torv i Aalborg.

OL-festen i Aalborg finder sted fra 8. til 21. august, hvor det hver dag vil være muligt at følge de 13 nordjyske atleters gøren og laden gennem livetransmissioner fra Rio. Derudover vil der blive arrangeret en række aktiviteter, så du selv kan prøve kræfter med nogle af de strabadser, OL-deltagerne går igennem.

Programmet for OL-festen på Gammel Torv ser således ud:

 

Mandag d.8 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Stand
Håndbold: Ligaspillere + håndboldsjov kl.17-19.30
Svømning: Stand
Roning: konkurrencer i romaskiner og fremvisning af tidligere Guldfirerbåd

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Aalborg Håndbold (KFUM) + Aalborg Håndbold
Aalborg Svømmeklub
Roklubben ÆGIR

 

Tirsdag d.9 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Svømning: Stand
Roning: konkurrencer i romaskiner, f.eks. stafetter

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Aalborg Svømmeklub
Roklubben ÆGIR

 

Onsdag d.10 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Rugby: Flagfootball og andre rugbyaktiviteter
Svømning: Stand
Roning: Introduktion til Ro-fit samt fremvisning af inriggerbåd og årer

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Aalborg Rugbyklub LYNET
Aalborg Svømmeklub
Roklubben ÆGIR

 

Torsdag d.11 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Vægtløftning: konkurrencer og instruktion i vægtløftning
Fodbold: Elitetræning med AaBs U14-spillere kl.18-19.15

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
AK Jyden
AaB Fodbold

 

Fredag d.12 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Stand
Badminton: Badmintonsjov, forskellige aktiviteter
Svømning: Stand

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Badminton Nordjylland
Aalborg Svømmeklub

 

Lørdag d.13 august kl.10-14

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.10
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer
Svømning: Stand

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Svømmeklub

 

Mandag d.15 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer
Gymnastik: Elitetræning med 25-30 gymnaster kl.18.30-20
Boksning

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Idrætsgymnastik
Pandrup Bokseklub

 

Tirsdag d.16 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Kajak: Fremvisning af båd og roning kajakergometer
Gymnastik: Elitetræning med 25-30 gymnaster kl.18.30-20.00
Boksning
Brydning: Træning med 7-13 årige kl.17-18.30

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Idrætsgymnastik
Pandrup Bokseklub
Brydeklubben Thor Vejgaard

 

Onsdag d.17 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Stand
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer
Rugby: Flagfootball og andre rugbyaktiviteter
Boksning

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Rugbyklub LYNET
Pandrup Bokseklub

 

Torsdag d.18 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.17
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer
Triatlon
Vægtløftning: konkurrencer og instruktion i vægtløftning
Roning

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Triatlonklub
AK Jyden
Roklubben ÆGIR/Hadsund Roklub

 

Fredag d.19 august kl.17-20

Aktiviteter
Atletik: Stand
Badminton: badmintonsjov og forskellige aktiviteter
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Badminton Nordjylland
Kano- og kajakklubben Limfjorden

 

Lørdag d. 20 august kl.10-14

Aktiviteter
Atletik: Højdespringskonkurrence kl.10
Kajak: Fremvisning af båd og roning i kajakergometer
Triatlon
Roning

Foreninger
Aalborg Atletik & Motion
Kano- og kajakklubben Limfjorden
Aalborg Triatlonklub
Roklubben ÆGIR/Hadsund Roklub