Tidligere drabschef hæfter sig især ved én særlig detalje i anklageskrift

Anklageskriftet får tidligere drabschef til at spekulere i, hvilke nye spor politiet har i sagen om den dræbte Mia Skadhauge Stevn.

Et anklageskrift kaster nyt lys over, hvad politiet mener, der skete med Mia Skadhauge Stevn, efter at hun satte sig ind i en mørk bil i Aalborg tidligt om morgenen 6. februar sidste år og forsvandt.

Af anklageskriftet, som TV 2 har fået aktindsigt i, fremgår det blandt andet, at en 37-årig mand er tiltalt for at have voldtaget og dræbt den 22-årige.

Manden er desuden tiltalt for usømmelig behandling af lig.

quote Det er i stor modsætning til, hvad der kom frem ved grundlovsforhøret

Jens Møller, tidligere drabschef

Tidligere drabschef Jens Møller hæfter sig dog ved en anden detalje i anklageskriftet.

Indsnævret tidspunkt

Hidtil har det lydt fra politiet, at Mia Skadhauge Stevn blev dræbt i tidsrummet fra, at hun gav sit sidste livstegn søndag 6. februar klokken 06.09 og frem til, at den 37-årige mand blev anholdt onsdag formiddag.

Men i anklageskriftet lyder det, at drabet skal være begået søndag i tidsrummet fra klokken 06.09 til 15.00.

- Tidspunktet er indsnævret, og det er i stor modsætning til, hvad der kom frem ved grundlovsforhøret, for der var en lang periode helt fra søndag morgen klokken 6 og frem til umiddelbart inden anholdelsen onsdag klokken 11.20, siger Jens Møller til TV 2.

Det er altså i det tidsrum, at den 37-årige skal have udsat Mia Skadhauge Stevn for flere seksuelle overgreb under anvendelse af vold og trusler om vold.

I løbet af samme tidsrum slog han hende ihjel blandt andet ved kvælning, mener politiet.

Muligvis nye spor

Efter drabet parterede manden, ifølge anklageskriftet, ofret med flere forskellige redskaber og spredte ad flere omgange ligdelene i et skovområde ved Dronninglund Storskov.

Det er sket mellem drabstidspunktet 6. februar og frem til 9. februar klokken 11.20, mener politiet.

Anklageskriftets mere specifikke afgrænsning i tid – at det var frem til klokken 15 søndag – får Jens Møller til at spekulere i, hvilke nye spor politiet har i sagen.

- Man må have noget at hænge det tiltalepunkt op på. Det kan skyldes en forklaring fra tiltalte eller eksempelvis billeddokumentation, siger Jens Møller.

Nægter drab

Den 37-årige mand blev anholdt sammen med sin kammerat 9. februar 2022. Kammeraten blev løsladt efter et grundlovsforhør.

Den tiltalte har siddet varetægtsfængslet siden da.

Manden er tiltalt for at have voldtaget og dræbt Mia Skadhauge Stevn, hvilket han nægter at have gjort.

Han er også tiltalt for usømmelig behandling af lig, hvilket det ifølge mandens advokat er forventningen, at han vil erkende.

Retssagen begynder ved Retten i Aalborg 7. juni, og der er afsat ni retsdage til sagen. Der ventes dom i slutningen af måneden.

Janni Pedersen analyserer sammen med tidligere drabschef Jens Møller og retskorrespondent Astrid Søndberg anklageskriftet i sagen. Se det på TV 2 PLAY.


Forsiden lige nu

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

biljagt

play Biljagt endte i græsareal

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

def_thumb,50_percent

play Politiet langer ud efter diskotek ovenpå dokumentar om drugging: - Stygge vil blive indkaldt til en alvorlig samtale

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

Jomfru Ane Gade genåbner 2

Aalborg-rådmand chokeret over stofferne flyder: - Hvis man svigter sit ansvar, er vi nødt til at sige stop

Z 080517 NL Beskæftigelse Hjørring-op+S+ned Still

Nordjysk kommune har tjent penge på at investere millioner i de tungeste arbejdsløse

PH 230421 SI Jomfru Ane gade dagen derpå Still

play Har du eller dine børn været der? Natklub i drugging-skandale tordner over dokumentar

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

5122978_m_070718_in_paradart_webfoto_0.jpg

Nordjysk klub fandt selv på resultatet, efter spiller var for fuld til at deltage - nu er de straffet for matchfixing

20220721-225137-L-6000x4000ma

Stjernespækket program: Disse navne spiller til Fredagsfest

PH 030521 19 Jomfru Ane Gade de unge fester løs Still

Justitsminister efter TV 2-dokumentar om drugging: - Det er en meget gusten kultur

politi og ambulance genre

Cyklist påkørt: Blev slynget rundt i luften og ramte forrude

Thomas Kastrup Larsen

Ny borgmester præsenteres på medlemsmøde

Caroline Møller Johansen

Da hun hældte sin drink ud, så hun pillen i glasset – men det var allerede for sent

PH 300523 IN 19 Længere værnepligt Still

play Regeringen vil have fingrene i Laust: - Ser det som en åben mulighed

ambulance genre

Hospitaler skal ændre særligt én ting, hvis sager om drugging skal opklares, mener advokat

PH 300523 19 IN Drugging i Gaden Still

play Casper blev drugged på bytur: - Det er skræmmende og uhyggeligt

Til forsiden

Til forsiden