Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Borgerservice rykker ind på fem biblioteker: - Måske tager folk også en bog med

Rikke Bach arbejder i Nibe, og ser frem til at få ny kollega fra borgerservice én gang om måneden.

Hos Nibe Bibliotek havde flere valgt at benytte sig af den nye lokale borgerservice på åbningsdagen. Rikke Bach arbejder i Nibe, og ser frem til at få ny kollega fra borgerservice én gang om måneden.

Fra mandag 2. januar er det ikke længere nødvendigt for de mange beboere i de mindre byer i Aalborg Kommune at tage den lange vej til Rantzausgade i centrum for at få hjælp fra borgerservice.

Kommunen har nemlig valgt at åbne nye borgerservice-lokationer i nogle af lokalbibliotekerne i Nibe, Hals, Svenstrup, Vodskov og Storvorde.

- Nu bor vi lige rundt om hjørnet, så det er helt fantastisk, synes jeg, siger Claus Zoega, der netop er flyttet til byen med sin familie. 

Vi er en stor kommune geografisk, så det er dejligt, at man fremover kan få lavet et pas uden at skulle sætte en halv dag af til det

Jes Lunde (RV), rådmand for Sundhed og Velfærd, Aalborg Kommune

Glæde hos de lokale

Den lokale borgerservice vil have åbent én gang om ugen, hvor der er mulighed for hjælp til bestilling af kørekort og fornyelse af pas.

- Det er et godt tiltag, og det gør en stor forskel for vores familie, da vi ikke har en bil, og derfor er det her jo meget nemmere, fortæller Claus Zoega.

Allerede nu er der booket tider til borgerservice 14 dage frem i Nibe. Én af dem, der mandag fik hjælp, var Egon Hostrup og ægtefællen.

- Vi havde problemer med mit-ID, for vi kunne ikke scanne passet. Så er det jo svært, og så er det jo dejligt i Nibe, at man hurtigt kan smutte herned, fortæller Egon, der bor i Sønderholm.

- For os betyder det jo ikke så meget kilometermæssigt, men det betyder noget i forhold til parkering, og så elsker vi det lokale. Vi kan godt lide at komme her. 

Klar strategi

I Aalborg Kommune regner man med, at mere end 70.000 personer bor i såkaldte landdistriktsområder. 

- Vi synes, det skal være nemt også at bo i landdistrikterne, og det bliver nemmere nu, lyder det fra Jes Lunde (RV), der mandag klippede snoren og erklærede Nibe Bibliotek for åbent.

Ifølge rådmanden for Sundhed og Velfærd i Aalborg Kommune er landområderne en klar prioritet.

- Vi vil i Aalborg Kommune rigtig gerne gøre noget for at holde liv i landdistrikterne og for at holde liv i områderne. Det skal ikke være sådan, at alle skal ind og bo i storbyer. Det er en klar strategi fra os, siger Jes Lunde.

Ud af de cirka 130.000 ekspeditioner om året, borgerservice i Aalborg har, udgør 28 procent af dem personer fra landdistriktsområder.

Lukker andre steder

Hvor nogle åbner, lukker andre. Nordpå har Hjørring Kommune netop valgt at lukke flere borgerserviceafdelinger - blandt andet i Vrå på grund af besparelser. 

Hos Aalborg Kommune bliver udgiften dog ikke for høj, siger Jes Lunde.

- Det, at vi lægger det på bibliotekerne, hvor vi i forvejen har et hus, som har åbent, gør, at det ikke er så dyrt, som det kunne have været.

Åbningen af borgerservice er en slags genåbning, for inden kommunesammenlægningen var det nemlig en mulighed.

- Tidligere har der været et lignende tiltag, hvor en medarbejder fra borgerservice var ude på bibliotekerne, og det husker folk stadig, selvom det er 14 år siden. Så vi kan også mærke, der er et behov, forklarer Rikke Bach fra biblioteket i Nibe.

Åbningstider

Hals: Mandag klokken 15.00-18.00

Storvorde: Mandag klokken 15.00-18.00

Nibe: Mandag klokken 13.00-18.00

Svenstrup: Torsdag klokken 15.00-18.00

Vodskov: Torsdag klokken 13.00-18.00

Hun og de øvrige bibliotekarer glæder sig over at få nye kolleger.

- Det hænger rigtig fint sammen, og vi har allerede et samarbejde omkring brevafstemning, hvilket fungerer rigtig godt. Så vi glæder os til at samarbejde og byde ind. Og så kunne det jo være, folk ville tage en bog med, siger Rikke Bach, der er bibliotekar hos Nibe Bibliotek.

De nye borgerservicehjørner på bibliotekerne vil være med tidsbestilling. Her vil man på Aalborg Kommunes hjemmeside kunne booke tid på de respektive biblioteker.


Henrik Nielsen, der er ledende overlæge og professor på Infektionsmedicinsk afdeling på Aalborg Universitetshospital bekræfter, at Nordjylland har fået det første tilfælde af coronavirus.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Epedemien er sæsonbetonet, og opfører sig, som influenza plejer.

I øjeblikket er der særligt mange, som bliver ramt af en infektionssygdom.

Og det er særligt influenza, som folk bliver ramt af. Det er på trods af, at en vaccine blev tilbudt gratis til ældre over 65 år og andre borgere i særlige risikogrupper. I øjeblikket er omtrent 12 personer indlagt i Nordjylland med influenza.

- Ved juletid begynder de første tilfælde, og så de kommende uger, der bliver der flere og flere, så vi er i en epidemi af influenza nu, forklarer Henrik Nielsen, Henrik Nielsen, ledende overlæge ved Infektionsmedicinsk Afdeling på Aalborg Universitetshospital.

Og lige præcis den fase, vi står i nu af den her epidemi, hvad er det for en fase?

- Ja, det er den tid, hvor der over nogle uger kommer flere og flere tilfælde, indtil vi når et toppunkt, som formentlig kommer i løbet af februar, svarer han.

Men det er meget normalt, så der er ikke noget usædvanligt ved det, vi oplever lige nu?

- Nej, det er jo sæsonbetinget og klimatisk. Det jo vinter, og indimellem kommer der lidt sne, og indimellem er der lidt koldt og regn. Og det er jo de vilkår, som er godt for virus - og smitte i blandt mennesker, siger Henrik Nielsen.

Antallet af påviste tilfælde og indlagte er på højt niveau og både antal tilfælde og indlæggelser er stigende, skriver SSI i den ugentlige opgørelse.


Hans arbejdsplads er 'Danmarks bedste': Fahad er stolt

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Det vækker smil på fabrikken i Aalborg, at de er blevet hædret med titlen som 'Årets Arbejdsplads' af 3F.

Fahad Mohammed Omar, der har arbejdet på fabrikken i et helt årti, er i hvert fald et stort smil, da TV2 Nord møder ham fredag.

- Det motiverer en til at være her i 10 år mere. Siemens er bare et glad sted, mere kan jeg ikke sige, smiler han.

Se hele indsalget øverst i artiklen.


Foto: Ib Wiliam Christensen

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Den nordjyske succestræner kan jobbe fra hjemmet i Vodskov.

Jacob Friis er netop præsenteret som finsk fodboldlandstræner. Men han kommer primært til at opholde sig i Nordjylland.

Det kom lidt som en overraskelse og så alligevel ikke.

- De har valgt blandt så mange, og at det så lige blev mig, det er jeg da enormt stolt og ydmyg over, fortæller han.

Sådan lyder det fra den nordjyske succestræner, Jacob Friis, der i starten af ugen blev præsenteret som ny cheftræner for det finske A-landshold.

Og den nordjyske beskedenhed er ikke til at tage fejl af.

- Det er jo ikke sådan, jeg render rundt og klapper mig selv på skulderen hver dag, så det er jo nok menneskelig natur, at det er rart at blive bekræftet i, at noget af det, man gør, ikke er helt skidt.

Jacob Friis har tidligere været cheftræner i AaB og Viborg. Han har senest fungeret som assistenttræner i den tyske Bundesligaklub Augsburg. Men selvom trænergerningen snart i stedet foregår i Finland, flytter ham og familien hjem til Nordjylland.

Nærmere bestemt Vodskov.

- Jeg elsker fodbold og er privilegeret over at leve af at være fodboldtræner. Men det, der er endnu vigtigere, er, at familien har det godt og trives, siger Jacob Friis.

Hør hvad han fortæller om det nye job her:

TV2 Nord talte fredag med Jacob Friis over FaceTime.

Savnet hjem

Han og familien har nu boet 15 måneder i Tyskland. Fodboldtrænerens tre børn på henholdsvis 6, 9 og 11 år har i mellemtiden gået på international skole.

Men savnet til det nordjyske har været stort.

- Vi har haft det godt i Tyskland, men når man har små børn, så vil de gerne være tæt på bedsteforældre, venner og alt det, de kender. Nu får jeg det bedste fra begge verdener, siger han.

I jobbet som finsk landstræner behøver Jacob Friis nemlig ikke at være i Finland på fuld tid.

Ifølge ham er det et moderne job, hvor mange opgaver kan varetages fra hjemmet i Vodskov.

- Jeg skal have en god fornemmelse af, hvad der sker i finsk fodbold og besøge klubberne i Finland, siger han og forsætter:

- Men en lige så stor del af arbejdet ligger i at screene de finske spillere, der spiller rundt omkring i Europa og hele verden. Det er et internationalt moderne job, hvor det er lidt underordnet, hvor man er bosat. Meget af arbejdet ligger andre steder.

Rejsedage væk fra familien kan dog ikke undgås. Så nordjyden skal have gang i lidt skema-gymnastik.

- Nu får jeg flere sammenhængende dage, hvor jeg er væk fra familien, men også flere sammenhængende dage, hvor jeg kan planlægge min tid og mine opgaver, så vi kan være sammen, lyder det fra Jacob Friis.

Jacob Friis begynder i jobbet som finsk landstræner på søndag, mens han og familien flytter til Nordjylland i slutningen af marts.


Nordjyske borgmestre er enige: Nyt værft til Forsvaret bør være her

Et nyt værft, som skal bygge fartøjer til Forsvaret, bør placeres i Frederikshavn. Det mener de nordjyske borgmestre og regionen.

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Det værft, som de næste 25 år skal bygge 55 flådefartøjer og krigsskibe til Forsvaret, skal ligge i Frederikshavn. Det mener sammenslutningen af de nordjyske borgmestre og regionen.

Hvor og hvem som skal bygge og stå for det værft, som skal levere de mange skibe, er endnu ikke besluttet.

Frederikshavn blev allerede sidste år nævnt, som et muligt bud på en placering, da Det Maritime Partnerskab sammen med regeringen fremlagde en rapport, som konkluderede, at der bør investeres 40 milliarder kroner i byggeri af både det nye værft og de 55 fartøjer.

På havnen i Frederikshavn ligger et areal på hele 135.000 kvadratmeter tomt, og det er velegnet til placering af et værft. Frederikshavn Kommune er i gang med at få området til at opfylde kravene for et værftsbyggeri.

- Her ser vi muligheder for at lave noget, siger Frederikshavns borgmester Karsten Thomsen (S).

Ny lokalplan sendt i høring

Et enigt Økonomiudvalg i Frederikshavn Kommune besluttede onsdag at sende en ny lokalplan og kommuneplantillæg for det 135.000 m2 område i offentlig høring. Den nye lokalplan vil blandt andet tillade, at der på området må bygges i op til 50 meters højde og dermed dobbelt så højt, som den nuværende lokalplan tillader.

Den nye lokalplan vil også tillade, at der ændres på vejen i området, hvis det måtte blive nødvendigt. Dermed er den nye lokalplan tilpasset de krav, som der bliver stillet til byggeriet af et nyt værft.

- Det er i hvert fald en mulighed for, at det her område kan komme i spil til at bygge, vedligeholde og servicere flåden. Vi har alle muligheder, og vi har Orskov, der har de nødvendige kompetencer, så det ligger lige til højrebenet at udnytte det her areal, siger borgmester Karsten Thomsen (S).

Der skal investeres 40 milliarder kroner

Det Maritime Partnerskab Danmark fremlagde sammen med regeringen for snart et år siden en rapport, som konkluderede, at der skal investeres 40 milliarder i at bygge 55 flådefartøjer og krigsskibe i Danmark til søværnet, og i stedet for at skibene skal bygges ud i verden, så var vurderingen, at det fremover skal ske i Danmark.

Udover at verden er blevet et farligere sted, så er vurderingen, at Danmark i det nuværende sikkerhedsklima skal kunne klare sig selv og derfor bygge sine egne skibe og reparere dem, hvis de går i stykker.

I stedet for at være afhængig af andre lande eller fremmede fabrikker, skal det hele laves og ordnes i Danmark.

I Nordjylland er Business Region North Denmark, som er en sammenslutning af de 11 kommuners borgmestre og regionen, enige om, at et nyt orlogsværft bør placeres i Frederikshavn.

BRN-formand: Frederikshavn er ideelt

Formanden for Business Region North Denmark, Vesthimmerlands borgmester Per Bach Laursen (V), lagde fredag formiddag vejen forbi området på havnen, som Frederikshavn Kommune peger på, som placering for et nyt værft.

- Vi er meget optaget af, at vi får de her aktiviteter til Frederikshavn. Vi mener, at vi har et stærkt mandat. Det er jo ikke så tit, at 11 kommuner og en region kan stå sammen om noget så vigtigt som erhvervsudvikling. Vi har en speciel lokalitet her på havnen, som i øvrigt også er NATO-havn. Vi mener, at der er et kæmpe potentiale, siger Per Bach Laursen (V).

To nordjyske borgmestre på den grund på havnen, hvor de mener et nyt værft kan placeres.

Frederikshavn blev sammen med Odense sidste år nævnt, som de mest oplagte steder at placere et nyt værft.

- Vi vil gerne have landspolitikerne til at få øjnene op for Frederikshavn, siger formanden for Business Region North Denmark, Per Bach Laursen.

800 nye arbejdspladser på spil

Det anslås at koste omkring 2,4 milliarder kroner at bygge et nyt værft med industrihal på 160 meter i længden, og værftet ventes at skulle beskæftige mellem 500 og 800 mand.

- Det betyder alt, at vi her i Nordjylland står sammen, og vi har de kompetencer, som der skal til. Vi skal nok skaffe folkene, hvis vi får mulighederne for det, siger borgmester Karsten Thomsen (S).     

Når politikerne på Christiansborg har besluttet, hvor det nye værft placeres, så vil det første fartøj til søværnet kunne være klart i løbet af fire år. Sådan lød vurderingen sidste år, da planerne blev fremlagt. I Frederikshavn sætter man allerede nu ekstra fokus på at have folk klar, og derfor har kommunen netop bevilliget ekstra penge til Erhvervshus Nord til den opgave.

- Vi gør alt, hvad vi kan, for at servicere arbejdspladserne Frederikshavn Kommune, siger Karsten Thomsen.


Ny 'chef for det hele': Trænregimentet i nye hænder

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Trænregimentet i Nordjylland fik i dag ny chef.

Med ordene "Du har kommandoen" fik Michael Elsøe Frandsen tidligere i dag overrakt Trænregimentets fane, og tiltrådte da stillingen som ny chef i Forsvaret i Nordjylland.

Til kommandooverdragelsen var salen fuld af både civile og militære i uniform, baret og medaljer på brystet.

Den nye forsvarschef ser frem til de opgaver, der nu lander på hans skrivebord.

- Det betyder meget. Jeg er utroligt stolt, og jeg er også ydmyg over det. Det er en stor opgave, så jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang med forsvarsforlig og med opbygning. Der er rigtig mange store opgaver, der venter.

En erfaren herre

Forsvaret er ikke fremmed for Michael Elsøe Frandsen, der kommer fra en stilling ved Operationsstaben.

Tidligere har han blandt andet været stabschef ved 1. Logistikbataljon og chef for Militærpolitiet.

Han skal fremover være chef for godt 1700 medarbejdere, og mener ikke at de vil opleve de store ændringer i arbejdsgangen - til en start.

- Jeg vil sige, at jeg starter et rigtig godt sted. Det jeg er mødt ind til her ved Trænregimentet, er et godt og veldrevet regiment. Så det de kommer til at mærke på den korte bane, der er ikke store ændringer, siger Michael Elsøe Frandsen.

Trænregimentet bidrager til Hæren og Forsvaret med blandt andet logistik, forsyning, transport, sanitet, bilinspektion og militærpoliti.