Buddy Holly Skagen. Foto: Buddy Holly Skagen
Opdateret: 1. september 2021
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Sammenhold i Skagen: Lukker tidligt på fredag for at støtte Buddy Holly

Foto: Buddy Holly Skagen

Flere af Skagens restaurationer har valgt lukke tidligt på fredag for at byde Buddy Holly velkommen tilbage i byens natteliv.

Flere restaurationer i Skagen har besluttet at byde diskotek Buddy Holly velkommen tilbage på en helt særlig måde efter halvanden års corona-nedlukning.

En række af Skagens restaurationer har besluttet at byde diskotek Buddy Holly velkommen tilbage til Skagens natteliv ved at lukke ved 22-tiden på fredag og opfordre deres kunder til at rykke festen over på diskoteket, der er genåbnet efter halvandet års coronanedlukning.

Det har man kunnet læse i flere Facebook-opslag:

- Det slog benene væk under os

Det usædvanlige initiativ slog benene fuldstændig væk under de fire skagboer bag diskoteket, fortæller Thomas Hvid, direktør i virksomheden.

- Det er da vildt rørende, for det har jo også været en svær periode for de andre. Vi blev meget overraskede, da vi så det onsdag morgen, hvor vi skulle til at gøre klar til vores åbning, siger han.

Thomas Hvid, Kasper Lundholm, Alex Rasmussen og Martin Larsen har efter den rørende oplevelse haft lidt svært ved at samle sig om dagens praktiske opgaver, lyder det fra direktøren.

Det kan kun ske i Skagen

- Sådan noget her kan kun ske i Skagen, hvor vi har et supergodt samarbejde og sammenhold  mellem restaurationerne, siger han.

Thomas Hvid glæder sig til igen at kunne indtage den rolle, Buddy Holly har haft gennem mange af de 24 år, diskoteket har været i Skagen.

- Jeg tror godt, jeg kan tillade mig at sige, at vi har været omdrejningspunkt i byen på mange måder. For eksempel har vi lavet fodboldturneringer og fester for de ansatte på byens restaurationer, siger Thomas Hvid.


Nestlé. Foto: Arnd Wiegmann/Reuters/Ritzau Scanpix

Havde tilbagekaldt modermælkserstatning på hylderne: Får bøde på 40.000 kroner

Foto: Arnd Wiegmann/Reuters/Ritzau Scanpix

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Efter Nestlé tilbagekaldte modermælkserstatning, har købmanden ikke fået fjernet alle produkterne fra hylderne.

Den lokale Rema 1000 i Brovst er blevet tildelt en bøde på 40.000 kroner, efter fødevarestyrelsen kunne konstatere, at butikken havde 12 styks modermælkserstatning under navnet 'Nan Sensilac 1', som kort forinden var blevet tilbagekaldt, stående på hylderne.

Virksomheden havde i forbindelse med tilbagetrækningen fået besked 6. januar 2026 om, at man skulle destruere modermælkserstatningsproduktet, men ifølge Fødevarestyrelsens kontrolrapport, så havde den lokale Rema 1000 noteret i deres egenkontrol, at de ikke havde haft det tilbagetrukne produkt på lager eller i butikken.

Det viste sig dog ikke at være sandheden, da Fødevarestyrelsen på baggrund af en anonym henvendelse udførte sin kontrol 27. januar 2026.

Tilbagekaldelser kom første gang i december

Udover de tilbagekaldte produkter, oplyser Fødevarestyrelsen, at der ikke var nogle anmærkninger på butikkens øvrige hygiejne.

- Det er meget beklageligt, der er desværre sket en menneskelig fejl, så det var på hylden. Købmanden er naturligvis ked af hændelsen og har gennemgået sine procedurer, oplyser Jonas Schrøder, der er kommunikationsdirektør for Rema1000 i et skriftligt svar til TV2 Nord.

Det var allerede i december 2025, at Nestlé tilbagekaldte modermælkserstatning for første gang og har gjort det flere gange siden. Senest blev produkter tilbagekaldt 3. februar.

I starten af december opdagede Nestlé bakterien bacillus cereus på en fabrik i Holland, og kort efter standsede fødevaregiganten sin produktion og tilbagekaldte en historisk mængde modermælkserstatning, hvilket har givet tomme hylder i de danske supermarkeder.

Sagen trækker potentielt tråde til flere alvorlige sygdomstilfælde, ligesom de franske myndigheder er ved at undersøge, om det kan kobles til to spædbørns død.


180325 180326 Nuuradiin S. Hussein brst22796. Foto: Bruno Stagsted /  TV2 Nord

Tidligere S-rådmand frikendt i børnesag - langer ud efter medie: - De tog fejl

Foto: Bruno Stagsted / TV2 Nord

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Nuuradiin Husseins ønsker nu en undskylding fra Nordjyske, der har dækket sagen intensivt.

Handlede Nuuradiin Hussein (S) ulovligt i sin involvering i en børnesag, da han var rådmand i Aalborg kommune?

Det har Ankestyrelsen nu taget stilling til, og her lyder det, at den tidligere rådmand for job og velfærd handlede i overensstemmelse med loven.

I hvert fald har styrelsen efter 'en indledende undersøgelse af sagen' konkluderet, at man 'ikke finder anledning til at foretage yderligere'. Det fremgår af afgørelsen, som TV2 Nord har fået kendskab til.

- Jeg er super glad. Nu har jeg Ankestyrelsens ord for, at jeg ikke har foretaget mig noget ulovligt eller usagligt, siger Nuuradiin Hussein, der er nuværende byrådsmedlem i Aalborg Kommune.

Sagsbehandler blev fjernet

Det handler om en tvangsfjernelse i 2023, hvor den tidligere rådmand ifølge Nordjyske ønskede en socialrådgiver fjernet fra børnesagen. Efter at have talt med Nuuradiin Hussein, tog den daværende direktør i Job og Velfærd, Arne Lund Kristensen, beslutningen om at gøre netop det, altså fjerne den konkrete sagsbehandler fra sagen.

Nuuradiin Hussein var ifølge avisen i kontakt med familien det hele handlede om, og hans indblanding var ifølge flere juridiske eksperter, avisen havde forholdt sagen, i strid med loven og var en uretmæssig indblanding i forvaltningens arbejde.

I april 2023 besluttede et enigt økonomiudvalg, at kommunens jurister skulle tage stilling til Nuuradiin Husseins involvering i fjernelsen af sagsbehandleren. Her lød vurderingen, at den tidligere rådmands ageren lå i en gråzone. Den daværende direktør i Job og Velfærd, Arne Lund Kristensen, tog desuden Nuuradiin Hussein i forsvar og slog overfor Nordjyske fast, at han var ansvarlig for beslutningen og ikke følte sig presset til det.

Men et flertal i økonomiudvalget pressede ifølge Nordjyske på udenom Socialdemokratiet for at få sagen vurderet i Ankestyrelsen. Til sidst endte Nuuradiin Hussein med selv at sende den til styrelsen for at få sat endeligt punktum for den.

Det er altså det, der nu er kommet i form af Ankestyrelsens konklusion, som frifinder politikeren.

Her står der blandt andet, at styrelsen 'lægger vægt på kommunens udtalelse om, at den konkrete beslutning om udskiftning af sagsbehandleren blev truffet af direktøren for forvaltningen'.

Vil ikke have mundkurv på

- Nu ser jeg sagen som lukket. Det, der er vigtigt for mig, er at det til enhver tid er den siddende rådmands pligt og mulighed at være nysgerrig og stille spørgsmål til sagsforløb eller en konkret sag uden at blive anklaget for at gøre noget ulovligt, siger Nuuradiin Hussein.

I vurderingen fra Aalborg Kommunes jurister lød der ifølge Nordjyske samtidig en opfordring til, at 'man ikke kom i lignende situationer i fremtiden'.

- Ankestyrelsen mener ikke, der er tale om en gråzone, siger Nuuradiin Hussein og fortsætter:

- Som rådmand skal man have respekt for forvaltningsmedarbejdernes faglighed, men stadig have mulighed for at stille spørgsmål. Man er jo et bindeled mellem forvaltningen og folket.

Kræver undskyldning

I forbindelse med afgørelsen langer Nuuradiin Hussein også ud efter Nordjyske.

- De har skabt tvivl og dårlig omtale af mig. De har produceret mange negative artikler om mig på baggrund af det her og påstået, at det var en ulovlig handling og fået den påstand understøttet af eksperter. Nu er det klokkeklart, at de tog fejl og beskyldte mig for noget, som ikke var korrekt, siger Nuuradiin Hussein og fortsætter:

- De har forsøgt at begå et karaktermord på mig og belastet mine muligheder for at kunne agere frit som rådmand, fordi det har fyldt så meget. Derfor synes jeg, det ville være på sin plads, at de gik ud og beklagede det her.

Men Mette Rask Benzen, der er redaktionschef for samfundsredaktionen i Det Nordjyske Mediehus står fuldstændig inde for dækningen af sagen fra avisen.

- Nordjyske har ikke påstået, at Nuuradiin Hussein handlede ulovligt. Vi har dækket en politisk og forvaltningsmæssig sag, hvor eksterne eksperter, kommunens egne jurister og politiske kolleger offentligt har rejst kritik og tvivl om rådmandens rolle - og den kritik har vi refereret loyalt og tydeligt, skriver hun i en mail til TV2 Nord.

Se hele svaret på den tidligere S-rådmands kritik i faktaboksen herunder.

Redaktionschef svarer på Nuuradiins kritik:

'Allerede tidligt i forløbet pegede både juridiske eksperter og kommunens chefjurist på, at sagen befandt sig i en gråzone, og at der var grund til at være opmærksom på grænserne for politisk indblanding. Økonomiudvalget gav på samme baggrund en politisk påtale. Senere skiftede vurderingen politisk, men sagen blev - af Nuuradiin Hussein selv og med opbakning fra et flertal - sendt til Ankestyrelsen.

Forud for Ankestyrelsen afgørelse var der en reel, saglig og veldokumenteret uenighed om sagen, som både blev ført åbent af politikere og vurderet af fagfolk. Det er den debat og de vurderinger, Nordjyske har dækket - ikke fremsat som egne konklusioner, men som journalistisk dokumentation af en offentlig konflikt.

Det er derfor forkert, når Nuuradiin Hussein siger, at Nordjyske har beskyldt ham for ulovlighed eller forsøgt et karaktermord. Vi har hverken anklaget eller dømt, men refereret kritik, vurderinger og beslutninger truffet af andre - herunder også hans egne politiske kolleger.

 Vi har også fået Ankestyrelsens afgørelse og dækker den naturligvis også, ligesom vi også har tilbudt Nuuradiin Hussein et interview om afgørelsen.'

Mette Rask Benzen, redaktionschef for Samfund i Det Nordjyske Mediehus.

Ha' de vigtigste nordjyske nyheder lige ved hånden.