Danmarks Naturfredningsforening: Intet grundlag for hård kystsikring ved Lønstrup

Naturfredningsforeningen går nu ind i debatten om kystsikring ved Lønstrup. Her mener man ikke, at der er grundlag for en hård kystsikring.

Står det til Danmarks Naturfredningsforening skal skrænten ned mod stranden syd for Lønstrup blive ved med at være det, den er: En vandrende klint, der år for år rykker længere ind i landet, i takt med at havet æder af skrænten.

En melding, som i dag langt fra falder i god jord hos sommerhusejerne ovenfor skrænten.

- Jeg synes, det nedgør de mennesker, som har brugt mange penge i den tro, at de kunne have et sommerhus i rigtig mange år, siger Erling Mikkelsen, formand for Grundejerforeningen Strandfogedgården, som repræsenterer flere af de huse, der ligger tættest på kanten af skrænten.

I et brev til EU-kommissionen sår Danmarks Naturfredningsforening tvivl om grundlaget for sommerhusejernes ønske om at flytte den fredningszone, som ligger nedenfor sommerhusene - et såkaldt Natura2000-område.

quote Det er klart, at der er store økonomiske interesser på spil. Det skal jeg ikke benægte. Men de er jo ikke samfundsøkonomiske. De er privatøkonomiske.

Jørgen Jørgensen, lokalformand hos Danmarks Naturfredningsforening i Hjørring.

Fredningszonen står i vejen for, at sommerhusejerne kan få deres ønske om hård kystsikring i form af granitblokke opfyldt.

- Hvis man går efter EUs regler, kan man ikke lave en hård kystsikring på strækningen. Det vil kræve en fravigelse fra reglerne i EUs direktiv, siger Jørgen Jørgensen, lokalformand hos Danmarks Naturfredningsforening i Hjørring.

Privatøkonomiske interesser i spil

Men en fravigelse er netop hvad sommerhusejerne arbejder for.

De mener, at der er grundlag for en dispensation, som ophæver fredningen af stranden. Blandt andet på grund af den samfundsmæssige værdi, som sommerhusene, ifølge grundejerforeningens formand, udgør.

- EU har jo sagt, at det område har værdi, og at der er mulighed for at flytte Natura2000-området et andet sted hen, siger Erling Mikkelsen. Men hos Naturfredningsforeningen mener Jørgen Jørgensen ikke, at kriterierne for en dispensation er opfyldt, hvilket foreningen altså nu har gjort EU opmærksom på.

- Det er klart, at der er store økonomiske interesser på spil. Det skal jeg ikke benægte. Men de er jo ikke samfundsøkonomiske. De er privatøkonomiske, siger han.

Samtidig mener Jørgen Jørgensen, at den vandrende klint ved Lønstrup er et unikt geologisk naturfænomen, som vil være umuligt at bevare, hvis der bliver lavet hård kystsikring.

- Det er jo et naturområde, som er internationalt kendt og på højde med Møns Klint, mener han.

Vil ikke vælge kystsikringstype

Hos Hjørring Kommune, der skal give tilladelse til en eventuel kystsikring, mener formanden for teknik- og miljøudvalget, Søren Smalbro (V), at der bør laves en form for kystsikring for at standse erosionen af skrænten syd for Lønstrup.

Han vil dog ikke lægge sig fast på hvilken type kystsikring, han helst ser ført ud i livet.

- Når vi har midlerne og metoden til at lave en kombination af klintfodssikring og et supplement med sandfodring, så bør vi også gøre det, siger Søren Smalbro.

Teknik- og Miljøforvaltningen i Hjørring Kommune er netop nu i gang med at udarbejde en redegørelse, som til juni skal danne grundlag for et større temamøde i byrådet om kystsikring i kommunen.


Forsiden lige nu

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

rexaa

play Stine Rex får vild femteplads i et af verdens hårdeste ultraløb: - Jeg løb på babyhud

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Benny Vinther
Seneste nyt

play Ny formand hader ulighed: - De sko, jeg skal træde ind i, er selvfølgelig store

nanuaq

Spøgelseskutter har stået i to år: Ejer er gået under jorden

Cykelbro

Spektakulær Limfjordsforbindelse skulle koste 400 millioner - Nu kommer genbrug og rester i spil

Svindel
Seneste nyt

"Chef" svindlede medarbejder for tusindvis af kroner

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Læsø Karsten Skov Petersen

Viceborgmester vil ikke længere være løsgænger: Skifter til DF

per
Seneste nyt

gallery Stort politiopbud og afspærring ved rådhus

thiiief
Seneste nyt

Næppe til eget forbrug: 12 Louis Vuitton-tasker og fem Playstation 5 snuppet

91902238 indblik S3E5

play Forkvinde kæmper for kolleger: - I mine sidste år på intensiv begyndte det at skride

011023 Koncert på grøn energi Skørbæk nara 11137

Mobil powerbank skal skåne eventbranchen for forurening

011023 Protester mod solceller maer 11143

play Naboer i protest: Anette vil have solceller på taget - ikke på naboens mark

Nena Hyldgaard

Nena har forgæves ventet fem år på vitalt svar: - Jeg har ikke noget at fejre

030123 Jesper Greth borgmester Rebild kommune pieg 5398

Budgetaftale på plads i Rebild: Så meget stiger skatten

Til forsiden

Til forsiden