Flere ledere skal trække de varme hænder til plejehjem

Nærværende ledere skal være med til at gøre det mere attraktivt at arbejde på plejehjem i Mariagerfjord Kommune.

Der er meget snak om mangel på de varme hænder. Både på sygehuse og plejehjem er der snak om, hvad man skal gøre, for at sikre, at der er varme hænder nok. 

I Mariagerfjord Kommune har man valgt at ansætte to nye ledere, for at få lokket mere plejepersonale til plejehjemmene. 

Det lyder, som den omvendte model og ikke som varme hænder - men det er der en god grund til, lyder det.

De nye plejecenterledere Heidi Jensen (tv) og Annette Braüner lægger stor vægt på den daglige kontakt med beboerne, de pårørende og medarbejderne.
De nye plejecenterledere Heidi Jensen (tv) og Annette Braüner lægger stor vægt på den daglige kontakt med beboerne, de pårørende og medarbejderne.
Foto: Mariagerfjord Kommune

- For nogle år siden måtte vi skære i lederstaben, fordi kommunekassen blev hårdt ramt på den mellemkommunale udligning. Det gjorde vi blandt andet ved at lave fællesledelse på fire af vore plejecentre. Dermed fik en leder ansvaret for to plejecentre og så er det ikke så nemt at få fat i lederen, hverken for personalet, de ældre eller deres pårørende, siger afdelingsleder Anette Eriksen, der har ansvaret for kommunens plejecentre.

Kan vælge og vrage

De to nye ledere, Annette og Heidi, er ansat på hver deres plejehjem. Det sker i erkendelse, at ledere, der er synlige, lette at få fat på og tale med er en forudsætning for et godt arbejdsmiljø. 

- Vi har for længst erkendt, at medarbejderne sætter pris, at der er en leder i huset. Vi begynder at arbejde teambaseret i ældreplejen og her er det vigtigt, at lederen går forrest og viser vejen som faglige rollemodeller , fordi det skaber motivation og styrker gejst blandt medarbejderne, forklarer Anette Eriksen.


Begge kvinder har i flere år arbejdet som hjemmesygeplejersker for kommunen, og de glæder sig til at være med til at skabe arbejdspladser, hvor der er fokus på arbejdsglæde. 

- I dag kan sosu'erne vælge og vrage. Derfor er det er alfa og omega, at vi skaber en god arbejdsplads, hvor faglig stolthed og arbejdsglæde går hånd i hånd. Vi har allerede en god kultur, hvor alle hjælper hinanden, så vi er godt på vej, slutter Heidi Jensen.


Forsiden lige nu

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

rexaa

play Stine Rex får vild femteplads i et af verdens hårdeste ultraløb: - Jeg løb på babyhud

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Benny Vinther
Seneste nyt

play Ny formand hader ulighed: - De sko, jeg skal træde ind i, er selvfølgelig store

nanuaq

Spøgelseskutter har stået i to år: Ejer er gået under jorden

Cykelbro

Spektakulær Limfjordsforbindelse skulle koste 400 millioner - Nu kommer genbrug og rester i spil

Svindel
Seneste nyt

"Chef" svindlede medarbejder for tusindvis af kroner

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Læsø Karsten Skov Petersen

Viceborgmester vil ikke længere være løsgænger: Skifter til DF

per
Seneste nyt

gallery Stort politiopbud og afspærring ved rådhus

thiiief
Seneste nyt

Næppe til eget forbrug: 12 Louis Vuitton-tasker og fem Playstation 5 snuppet

91902238 indblik S3E5

play Forkvinde kæmper for kolleger: - I mine sidste år på intensiv begyndte det at skride

011023 Koncert på grøn energi Skørbæk nara 11137

Mobil powerbank skal skåne eventbranchen for forurening

011023 Protester mod solceller maer 11143

play Naboer i protest: Anette vil have solceller på taget - ikke på naboens mark

Nena Hyldgaard

Nena har forgæves ventet fem år på vitalt svar: - Jeg har ikke noget at fejre

030123 Jesper Greth borgmester Rebild kommune pieg 5398

Budgetaftale på plads i Rebild: Så meget stiger skatten

Til forsiden

Til forsiden