Flertal for værnepligt for kvinder: - Det vil styrke Forsvaret

Med Socialdemokratiets melding er der nu flertal. Susanne Kiholm Lund, der er chef for Trænregimentet ser frem til, hvis værnepligten også kommer til at gælde kvinder.

Først afviste forsvarsordfører Simon Kollerup (S) at indføre værnepligt for kvinder. Men et par timer senere - torsdag eftermiddag - meldte han ud på Twitter, at han og Socialdemokratiet støtter op om idéen.

Dermed er der flertal i regeringen, efter Moderaterne samt Venstre onsdag aften bragte det på dagsordenen. 

Simon Kollerup (S) understreger dog, "at det ikke kan stå alene":

- Vi skal samtidig sikre, at rammerne for ligestilling i Forsvaret forbedres. Det handler både om kultur og praktiske forhold. Det ser vi frem til at drøfte med folketingets partier i kommende forhandlinger.

Vil styrke Forsvaret

Hos Trænregimentet i Aalborg vækker nyheden om flertal for kvindelige værnepligtige begejstring: 

- Jeg ser personligt frem til, hvis værnepligten også kommer til at gælde for kvinder. Vi har gode soldater ved Trænregimentet. En bredere diversitet vil helt sikkert udvikle vores regiment yderligere og det øvrige forsvar generelt, skriver Susanne Kiholm Lund, chef for Trænregimentet og garnisonskommandant for Aalborg, i en mail til TV2 Nord. 

Sudanne Kiholm Lund mener, at kvindelige værnepligtige vil styrke forsvaret.
Sudanne Kiholm Lund mener, at kvindelige værnepligtige vil styrke forsvaret.

- Vi vil gerne øge diversitet ved Trænregimentet, så vi i størst mulige grad afspejler det omkringliggende civilsamfund. Jeg tror på at jo flere perspektiver vi får på opgaveløsningen, jo bedre løsninger kommer der. Diversitet kommer i mange former. Samtidig får vi brug for alle dem der kan og vil, uanset køn, etnicitet, og religion og andet, hvis vi skal kunne løfte fremtidens opgaver for Forsvaret. Her skal vi ikke kun afgrænses til halvdelen af befolkningen, skriver Susanne Kiholm Lund. 

Kan være med til at modernisere 

I dag er op mod en fjerdedel af de værnepligtige i kvinder, og ifølge Susanne Kiholm Lund er ligestilling et stort fokus i dagligdagen. 

- Vi udvikler os hele tiden, og vi forsøger, som en historisk mandsdomineret arbejdsplads, at være opmærksomme på vores egne ubeviste bias, i forhold til køn og andre forhold. Det forsøger jeg personligt som kvinde at være en garant for. Vi kan se, at vi bliver bedre og bedre, til at få de kvinder som i dag aftjener værneret, til at vælge en karriere i Forsvaret. 

Der har desværre også været sager, der implicerer at nogle kvinder har oplevet sexisme. Hvordan arbejder I på fortsat at undgå det?

- Jeg tror og håber på, at værnepligt til kvinder kan være med til, at vi tager et kvantespring i den retning, som vi skal. I retning mod at være en moderne arbejdsplads, hvor forskelsbehandling, sexisme og anden uacceptabel adfærd ikke tolereres. Vi uddanner os løbende på emnet. Vi drøfter det i mange fora, og vi håndterer eventuelle sager, så snart vi opdager dem. Det er min klare ambition og forventning, skriver Susanne Kiholm Lund. 

I 2021 fulgte TV2 Nord kvindelige rekrutter ved Trænregimentet i Aalborg. Se første afsnit her:


Forsiden lige nu

050623 Grundlovsdag og Fars dag ivha 8088

Helle sælger særlig grundlovsdagstærte - men det er en anden kage, folk vil ha'

egholm færgen

Egholm-færge på land igen: - Det er en Control-Alt-Delete

far barsel

Se listen: Syv nordjyske kommuner er 'far-parate'

løkken skrænt

Paraglider faldet 15 meter ned ad skrænt

050623 Grundlovsdag og Fars dag ivha 8088

Helle sælger særlig grundlovsdagstærte - men det er en anden kage, folk vil ha'

egholm færgen

Egholm-færge på land igen: - Det er en Control-Alt-Delete

far barsel

Se listen: Syv nordjyske kommuner er 'far-parate'

play Jan Larsen taber altid brillerne, når han jubler: - Jeg vil skide på de penge

20230603-171010-L-5727x3992ma

play Nedrykning koster AaB dyrt - forventer blodrøde tal

Aus2

play Dømt for at slå sine fire børn ihjel: Løslades efter 20 år

tilpasset-020423 Digi Borgmester aale 3 kandidater Still

Snart kender Aalborg sin nye borgmester: Sådan kommer det til at gå til

050623 Martin Troelsen, veteran calr 8077

play Martin lider af angst og PTSD - nu cykler han 850 kilometer sammen med andre veteraner

Aus1

play Nordjysk forsker var med til at få drabsdømt mor benådet: - Vi er i hvert fald bestået

PH 010623 Flere unge frivillige Hjallerup Marked Still

Mange sager om narkotika på Hjallerup Marked

20230603-171010-L-5727x3992ma

play Nedrykning koster AaB dyrt - forventer blodrøde tal

Aus2

play Dømt for at slå sine fire børn ihjel: Løslades efter 20 år

20230603-163859-L-1449x925ma

play AaB-veteran takker fans: - Vi rejser os igen

Screenshot 2023-06-05 092801

Grundlovsdag bliver endnu en solrig dag

eg

Grundstødt Egholm-færge i drift igen: - Folk tog det i stiv arm

niels jensen

play Niels tæller hver en dåse, inden han panter: - Det er jo reelt tyveri

PH 040623 19 IN Naturparkens Dag Still

play Her er der både plads til ro og ræs

040623 trampolin viaa 8072

play Skadestuen i Aalborg ser mange 'sommerskader' - Dette er den hyppigste

play Analyse: Aalborg Håndbold spillede fremragende

mia-drabet thumbnail uden tekst med bent og charlotte 2

Selvom fjerndrab er sjældne, skete det for Mia

Til forsiden

Til forsiden