Foto: Tv2nord.dk

Hvor stor er din regning? Her er fjernvarmen dyrest og billigst i Nordjylland

Fjernvarmepriserne kan svinge helt op til 15.000 kroner for en husstand fra kraftværk til kraftværk i Nordjylland. Vi har samlet tallene, så du kan sammenligne.

Er du en af dem, der knap tør åbne rudekurverten, når den tårnhøje varmeregning kommer? Eller er du en af de mere heldige nordjyder, der får din fjernvarme fra en billig leverandør?

Selv om det er den samme vare, alle fjernvarmeanlæg leverer, er der stor forskel på priserne. Det viser nye tal fra Energitilsynet, som har samlet priserne fra 405 danske værker indtil august 2017, heraf 107 i Nordjylland.

Faktisk prisen for at varme et hus på 130 kvadratmeter op svinge med over 15.000 kroner om året.

Billigst i syd

For at finde de billigste priser på fjernvarme, skal man ned i den allersydligste del af regionen. Her leverer Mariager Fjernvarmeværk Amba varme til sine kunder for 218 kroner pr. Megawatt-time. Noget, der i sidste ende giver en pris på lige godt 8000 kroner om året for at varme en gennemsnitlig bolig op, viser regnestykket.

Omvendt skal borgerne, der får deres varme fra Lørslev Fjernvarmeforsyning Amba ved Hjørring hoste op med væsentligt mere, når regningerne skal betales. Her koster en Megawatt-time nemlig hele 838 kroner, og det betyder, at det på et år kan løbe op i fulde 23.434 kroner for en bolig på 130 kvadratmeter. 

Artiklen fortsætter efter videoen.

00:53 Luk video

De store forskelle på fjernvarmepriserne skal forklares ud fra flere faktorer, lyder det fra Energitilsynet i rapporten.

For det første er små forsyninger generelt dyrere, fordi der er færre kunder at fordele de medfølgende udgifter på. For det andet er det også i gennemsnit dyrere at være fjernvarmekunde på landet, fordi varmen skal transporteres længere. Derudover afhænger prisen også af typen af brændsel og effektiviteten på de forskellige værker.

I Nordjylland koster fjernvarmen i gennemsnit 454 kroner pr. Megawatt-time. I skemaet herunder kan du se priserne for i alt 107 nordjyske varmeværker , så du kan blive klogere på, om din fjernvarme er dyrere eller billigere end gennemsnittet.

FjernvarmeforsyningPris pr. MWhForbrug for lejlighedForbrug for hus
Agersted Varmeværk358786310346
Als Fjernvarme a.m.b.a.42611768
Arden Varmeværk32570209108
Assebs Fjernvarme Amba - Jylland5001196915488
Astrup Kraftvarmeværk3131075011719
Asaa Fjernvarme344817210441
Bedsted Fjernvarme5501220314149
Bindslev Fjernvarme24471719646
Blenstrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.5501420015905
Brovst Fjernvarme4751025013098
Brønderslev Varme6231132314187
Bælum Varmeværk5001143812988
Dronninglund Fjernvarme474888811387
Durup Fjernvarme4651051814373
Dybvad Varmeværk Amba5381193814979
Farsø Fjernvarmeværk425940611755
Fjerritslev Fjernvarm413906311991
Flauenskjold Varmeværk A.m.b.a.469968812172
Frederikshavn Varme A/S465963112379
Frøstrup Fjernvarmeværk5091292116081
Fur Kraftvarmeværk A.m.b.a.5951392515770
Gandrup - Vester Hassing Varmeforsyning5751095314076
Gedsted Varmeværk5631140614869
Gjøl Private Kraftvarmeværk A.m.b.a.288931312079
Glyngøre Fjernvarmeværk5001062513863
Hadsund Fjernvarmeværk4741136013654
Hallund Kraftvarmeværk A.m.b.a.5501425015955
Hals Fjernvarme5131012512814
Halvrimmen-Arentsminde Kraftv.værk Amba438946911856
Hanstholm Varmeværk35083759460
Hirtshals Fjernvarme A.m.b.a.375914012021
Hjallerup Fjernvarme A.m.b.a.5881256314384
Hjørring Varmeforsyning36376389221
Hobro Varmeværk500902311431
Hurup Fjernvarme413826810221
Hvalpsund Kraftvarmeværk A.m.b.a.3751312514288
Hvam Gl. Hvam Kraftvarmeværk Amba6881593818069
Hvidbjerg Fjernvarme A.m.b.a.525975012203
Højslev - Nr. Søby Fjernvarmeværk a.m.b.a.5161012313145
Hørby Varmeværk4311161014699
Ingstrup Fjernvarme6531641318435
Jerslev Kraftvarmeværk4801031012657
Jetsmark Energiværk A.m.b.a.406875011591
Klejtrup Varmeværk5001059413313
Klitmøller Kraftvarmeværk A.m.b.a.300818810595
Kongerslev Fjernvarme5501109414068
Lendum Kraftvarmeværk A.m.b.a.6251437516313
Læsø Varme A/S7631585019549
Løgstør Fjernvarmeværk386923112147
Løkken Varmeværk375936611553
Løkkensvejens Kraftvarmeværk Amba4201285014152
Lønstrup Varmeforsyning A.m.b.a.6801507517183
Lørslev Fjernvarmeforsyning Amba8381781323434
Manna-Thise Kraftvarmeværk5301395015593
Mariager Fjernvarmeværk Amba21863998003
Morsø Varme5631040613594
Mou Kraftvarme Amba313916011821
Møldrup Varmeværk36375009311
Nibe Varmeværk a.m.b.a.406898511447
Nykøbing Mors Fjernvarmeværk Amba438906311794
Oue Kraftvarmeværk3751112512288
Præstbro Kraftvarmeværk4381281314169
Ramsing-Lem-Lihme Kraftvarmeværk5201155015931
Ravnkilde Kraftvarmeværk A.m.b.a.4001050011740
Roslev Fjernvarmeselskab Amba4691118813947
Rostrup Kraftvarmeværk A.m.b.a.3751250013663
Saltum Fjernvarmeværk Amba424979413170
Sdr. Herreds Kraftvarmeværk Amba4501402815940
Sindal Varmeforsyning Amba36079319954
Skagen Varmeværk Amba375885011278
Skovsgaard Varmeværk A.m.b.a.5811162515283
Skørping Varmeværk A.m.b.a.500987512675
Snedsted Varmeværk4191021913992
Spøttrup Varmeværk5851180014264
Stoholm Fjernvarmeværk Amba438984412231
Strandby Varmeværk A.m.b.a.450956312333
Støvring Kraftvarmeværk Amba375831310931
Sæby Varmeværk Amba37580009988
Søndbjerg Fjernvarme Amba6251425019613
Terndrup Fjernvarme A.m.b.a.5631200015669
Thisted Varmeforsyning Amba36373759461
Thorshøj Kraftvarmeværk Amba4381222514489
Tranum Kraftvarmeværk56313856
Tversted Kraftvarmeværk A.m.b.a.363837511186
Taars Varmeværk Amba325791410829
Ulsted Varmeværk4501083814883
Veddum Skelund Visborg Kraftvarmeværk A.m.b.a.4001168812928
Vegger Varmeværk30669699606
Vesløs Fjernvarme Amba6151697518882
Vester Hjermitslev Varmeværk7631831320676
Vestervig Fjernvarme3131015613235
Vinderup Varmeværk30065918641
Voerså Kraftvarmeværk A.m.b.a.4811159413086
Vorupør Kraftvarmeværk AMBA360956312054
Vrå Varmeværk25068138963
Vaarst-Fjellerad Kraftvarme A.m.b.a.29574888518
Ø. Brønderslev Kraftvarmeværk425959412355
Øland Kraftvarmeværk A.m.b.a.5251350015128
Øster Hornum Varmeværk4251171916130
Øster Hurup Kraftvarme3251175012758
Østerild Fjernvarmeselskab A.m.b.a.5281400617360
Østervrå Varmeværk27568758828
Aabybro Fjernvarmeværk450978911629
Aalborg Bygas A/S6851186913992
Aalborg Varme461966612195
Aalestrup-Nørager Energi A.m.b.a.413833410748
Aars Fjernvarmeforsyning Amba34473449234