Det fremgår af det grønne regnskab 2011 for Aalborg Forsyning Kloak, der driver kommunens renseanlæg og kloaknet.
I 2011 producerede Aalborgs renseanlæg tilsammen 1,5 millioner kWh mere, end de selv brugte. Det svarer til elforbruget i 375 husstande, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Næsten hele energiproduktionen sker på de to store renseanlæg i Mølholm og Rørdal ved Aalborg. Her omdannes det organiske indhold i spildevandet til biogas, der bruges til at lave el og varme. Det afgassede slam bruges som brændsel ved cementproduktionen på Aalborg Portland.
Rensningen af spildevandet er blevet stadig mere effektiv i takt med, at den er blevet centraliseret på de to store anlæg, mens mange små anlæg rundt omkring i Aalborg Kommune er nedlagt.
- At få plus på energi-regnskabet er kun muligt, hvis man har meget store renseanlæg med op til 100.000 personer tilsluttet. Derfor er Aalborg det første sted i Nordjylland, hvor det sker, siger Henrik Werchmeister, formand for spildevandskomiteen i brancheforeningen Danva, til Nordjyske Stiftstidende.
Aalborg Forsyning Kloak forventer, at overskuddet i energiproduktionen vil vokse yderligere i de kommende år.