Kold krig og vikinger: Tre lysende stjerner skal trække turister til Nordjylland.

Turister i tusindsvis og ekstra millioner til restauranter og hotelsenge.

Nordjyllands første kulturinstitutioner på Unesco’s verdensarvsliste, Fyrkat ved Hobro og Aggersborg ved Løgstør, kan blive guld værd for hele regionen. Det er Rebild Kommune et levende bevis på.

Godt et halvt år efter åbningen af Regan Vest, oplever man i Rebild, hvordan bare en enkelt turistattraktion får kunderne til at vælte ind i butikken.

- Det har vi været glade for. Det må jeg sige. Det har givet os en saltvandsindsprøjtning, det er helt sikkert, siger indehaver af Rold Storkro Lars Kæp Jensen

Samtlige Regan Vest-pakker på Rold Storkro med overnatning, mad og entrebillet til bunkeren er udsolgt flere måneder i forvejen. 

- Jeg tror, vi alle sammen herude, alle forretningerne, der ligger her i området, vi har haft glæde af det, det er jeg slet ikke i tvivl om, påpeger Lars Kæp Jensen, som har set omsætningen på Rold Storkro vokse med 10 procent.

180923 FO Værdien af Verdensarvslisten
Foto: TV2 Nord

Oven i Regan Vest har Nordjylland og specielt Himmerland nu fået to kulturinstitutioner på UNESCOs verdensarvsliste. Aggersborg ved Løgstør og Fyrkat ved Hobro.

- Jeg kan ikke understrege, hvor godt det er, for nu har vi virkelig tre lysende stjerner, som betyder noget for, at vi kan gøre os på markedet. Vi kan få et endnu stærkere brand, og det er Himmerland, man skal tage til, hvis man vil opleve noget særligt, fortæller direktør for Destination Himmerland Johanne Bugge.

Samme holdning har turistchefen i Rebild Kommune, der allerede nyder godt af Regan Vest i dag.

- Jeg ønsker dem stort tillykke, og det gør jeg faktisk til hele Nordjylland. Jeg tror, at alt godt vi tiltrækker, kommer til at løfte området og tiltrække en hel masse nye turister, siger Jane Bejlegaard Lindberg, Erhvervs- og Turistchef i Rebild Kommune.

TV2 Nord har i dag - mandag - talt med flere turistforskere, der bekræfter, at de to institutioners nye status som verdens kulturarv kommer Nordjylland til gode. Turistcheferne glæder sig.

180923 FO Værdien af Verdensarvslisten 2
Foto: TV2 Nord

- Jeg tør ikke sætte kroner øre på, men jeg ved fra andre steder i Danmark, at det betyder noget for hoteller og restaurationer. Der kommer flere mennesker i området, der lægger nogle penge, og skaber en lokal omsætning. Det kommer de også til at gøre i Himmerland, når vi nu har vores verdensarv, fortæller Johanne Bugge.

På Rold Storkro glæder de sig over udsigten til endnu flere turister, selvom der er lidt længere til Fyrkat og Aggersborg, end de få kilometer til Regan Vest.

- Jeg er da sikker på, at det vil være til gavn for området heroppe også, selv om der er 30-50 kilometer. Det får vi også glæde af, det er jeg slet ikke i tvivl om, slutter indehaver af Rold Storkro Lars Kæp Jensen.

Nu starter det store arbejde med at få organisationen, formidling og forskning på plads, for ellers kan man faktisk godt ryge af UNESCOs verdensarvsliste igen.


Forsiden lige nu

Tania og Simon - Særlige sommerhuse

gallery Par faldt pladask for Nordjylland - nu har de bygget deres drømmesommerhus

PH 230923 Hells Angels klubhus lukket Still2

play Politiet om lukning af Hells Angels rockerklubhus: - Udgør alvorlig trussel

ENG10_7892.MXF.00_24_44_04.Still001

play Lykke på jomfrutur med Plusbus: - Min popo kan ikke være her

230923 AFM v1 Skildpadder.mxf Still

play Efter otte års avlsforsøg: Udrydningstruet art født i zoo

Tania og Simon - Særlige sommerhuse

gallery Par faldt pladask for Nordjylland - nu har de bygget deres drømmesommerhus

PH 230923 Hells Angels klubhus lukket Still2

play Politiet om lukning af Hells Angels rockerklubhus: - Udgør alvorlig trussel

ENG10_7892.MXF.00_24_44_04.Still001

play Lykke på jomfrutur med Plusbus: - Min popo kan ikke være her

230923 AFM v1 Skildpadder.mxf Still

play Efter otte års avlsforsøg: Udrydningstruet art født i zoo

20230920-230227-L-5228x3657ma
Seneste nyt

Aalborg Håndbold sejrer i femte ligakamp med skadet spiller

20230923-135250-L-5755x3704ma

Mette Frederiksen giver opsang til baglandet: - Pas nu på

plusbus 1

play Lørdag sker det: Fra Letbane-rod til PlusBus drama

220923 Video Med Soldater Veteraner På Aalborg Portland Park På A Still

play AaB og 8000 tilskuere hyldede soldaterveteraner: - Det er en stor del af vores liv

381232303_859037122008429_7163580404600736925_n

Ramy har fået nok: PlusBussen stjæler pladsen for taxaerne

220923 Kaosfabrikken

play Nyt kulturmekka i Løkken er klar med historisk udstilling

030923 Plusbus - første testdag srne 10620
Seneste nyt

Aalborg indvier treleddet bus

Politi blå blink 112
Seneste nyt

Færdselsuheld på hovedvej

Kopi af Jatak-tilbud topbillede

gallery Naboer bønfalder entreprenør: "Fæld ikke træer ud til trafikeret vej!"

Spar Årestrupvej 2

"Ja tak" -tilbud blev afgørende for købmand - "smart, men risikabel salgsmetode", siger ekspert

Brand i Pandrup
Seneste nyt

Evakuerer naboer: Voldsom brand kan få landejendom til at eksplodere

Mette Frederiksen

play Hvorfor Mette? Baglandet kan ikke forstå, hun går med til det

AaB Lucas Andersen

play AaB ubesejret i 10 kampe: Snupper endnu en sejr efter super-langskud

politi udrykning blå blink genre
Seneste nyt

Politiet til stede: Bil er flygtet fra færdselsuheld

Til forsiden

Til forsiden