LIGE NU:

Nordjylland er den landsdel med flest dræbte i trafikken

Nordjylland er den landsdel med flest dræbte og tilskadekomne i trafikken per indbygger.

Siden 2013 er antallet af ulykker i trafikken i Nordjylland steget. I 2017 blev den udvikling dog vendt, og antallet af ulykker og personskader per indbygger er nu faldende.

På trods af det er Nordjylland den landsdel, der har flest dræbte og tilskadekomne i trafikken per indbygger.

Selvom Nordjylland har mange dræbte og tilskadekomne i trafikken per indbygger, så er antallet af dræbte faldet markant fra 28 dræbte i 2016 til 11 dræbte i 2017.

De fleste af ulykkerne sker i bil, hvor Nordjylland også ligger over landsgennemsnittet, mens antallet af ulykker til fods og på cykel er under landsgennemsnittet.

Den generelle tendens for Nordjylland er dog, at der sker færre og færre ulykker. Ligesom at antallet af spiritusrelaterede ulykker også er faldende.

I tabellen nedenfor kan du se, hvordan Nordjylland placerer sig i forhold til de øvrige politikredse, når det kommer til antal dræbte og tilskadekomne i trafikken:

Nordjyllands politikreds114268,14
Østjyllands politikreds203566,04
Midt- og Vestjyllands politikreds343385,77
Sydøstjyllands politikreds191934,02
Syd- og Sønderjyllands politikreds152265,13
Fyns politikreds152214,47
Sydsjælland politikreds172075,49
Midt- og Vestsjællands politikreds111342,93
Nordsjællands politikreds151672,82
Københavns Vestegns politikreds121483,59
Københavns politikreds53514,57
Bornholms politikreds1225,53
Landsgennemsnit152324,84

Kilde: Vejdirektoratet