Først kort tid før opgøret mellem Odense og Triton offentliggjorde de to hold deres holdopstillinger. Hjemmeholdets canadiske førstesingle, Anna Rice, trak det længste strå. Hun møder en af Danmarks - for tiden - allerbedste, bulgarske Petja Nedelcheva.
- Jeg har faktisk vundet over hende for en måned siden i Frankrig, så jeg ved, at hun er sulten efter at slå mig. Det bliver helt sikkert en spændende kamp, siger Anna Rice til TV2/NORD.
Kampen bliver tæt, men Anna Rice må alligevel se sig slået af den bulgarske spiller - også i damedoublen bliver det til et nederlag for Anna Rice og hendes makker Suzanna Rayappan.
Herrerne klarer dog skærene - hjemmeholdet vinder alle fire herresingler - også i de tre herredoubler sejrer Triton. Sammenlagt vinder aalborgenserne 8-5.
- Det er perfekt, for sejren betyder, at vi stadig har chancen for at komme i ligaen som et vores mål, siger træner Søren Hermansen.