Chokmelding på lukket møde: Thomas Kastrup-Larsen stopper som borgmester

Aalborg Kommune skal finde en ny borgmester.

Kommunens førstemand gennem ni år, Thomas Kastrup-Larsen (S), har tirsdag aften meddelt på sit partis repræsentantskabsmøde i Aalborg, at han i løbet af nogle måneder træder ud af byrådet for at begynde et nyt liv uden for politik.

Det oplyser Socialdemokratiet i en pressemeddelelse.

- Jeg har lige rundet et skarpt hjørne – 50 år – og jeg har også for kort tid siden haft 25-års jubilæum som byrådsmedlem. Jeg har tidligere meldt ud, at jeg ikke så for mig, at jeg skulle gå på pension fra borgmesterposten i Aalborg, men at jeg godt kunne tænke mig at prøve noget nyt, søge nye udfordringer, i mit arbejdsliv, inden det går på hæld, siger Thomas Kastrup-Larsen i pressemeddelelsen.

Han stopper officielt i Aalborg Byråd den 31. juli i år. 

- Det vil give mit parti god tid til at finde min afløser. Jeg er tryg ved, at der i den socialdemokratiske gruppe er flere oplagte og dygtige emner til denne post. Og det er vigtigt, at min afløser kan tiltræde i så god tid, at der kan landes et fornuftigt og holdbart budgetforlig til efteråret, forklarer han.

Allerede for flere år siden tilkendegav Thomas Kastrup-Larsen, at han ikke agtede at være politiker på livstid. Og det gør S-borgmesteren nu alvor af.

Thomas Kastrup-Larsen, der for knap to måneder siden fyldte 50 år, har været byrådsmedlem i Aalborg i halvdelen af sit liv. De seneste valgperioder har han siddet tungt i borgmesterstolen. 

I den seneste tid har Kastrup-Larsen dog været ramt af flere kritiske pressesager.

Det gjaldt sagen om ulovlige udbygningsaftaler og om støtte til fagforbunds kongresser, og senest har han og hans forvaltning fået kritik for brug af kommunale kroner til restaurationsbesøg.

Det var sager som disse, der var medvirkende til, at Aalborg-borgmesteren for et år siden blev sygemeldt med stress i godt en måned.

Fra kronpris til bykonge

Thomas Kastrup Larsen blev nyvalgt i 1998 for Socialdemokratiet og blev hurtigt anset for at være den siddende borgmester, Henning G. Jensens, kronprins.

I 2007 blev han rådmand for sundhed og bæredygtig udvikling og dermed fuldtidspolitiker og medlem af byens magistrat (i dag kaldet økonomiudvalget).

I 2012 var han i nogle måneder konstitueret som borgmester under Henning G. Jensens sygdom. Sidstnævnte genopstillede ikke og blev fra 2013 afløst af Thomas Kastrup-Larsen.

Thomas Kastrup-Larsen måtte ved kommunalvalget i 2021 notere en markant tilbagegang for sit parti og sig selv i forhold til 2017-valget.

I 2017 stemte 48,7 pct. af vælgerne på Socialdemokratiet, mens 29.498 stemte personligt på ham. Ved det seneste valg fik partiet 36,9 pct. af stemmerne.

Siden 1. januar 2022 har Thomas Kastrup-Larsen også været formand for de nordjyske kommuners fællesorgan, kommunekontaktrådet.

Hans farvel til politik betyder, at der også på denne post bliver skiftedag.

Thomas Kastrup-Larsen er født i Kalundborg og flyttede til Nordjylland for at læse på Aalborg Universitet. Han blev cand. scient. adm. i 1998. 


Forsiden lige nu

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

Politibil

21-årig tiltalt efter alvorlig ulykke: Modkørende brækkede ryggen flere steder

white

play Krisen kradser efter mareridtsstart: - Det gjorde helt ondt i min mave at se så få mennesker

vejr

Kraftigt regnvejr på vej ind over Nordjylland

Bælum

play A og B-hold? Borgere frygter kommune knækker midt over

rexaa

play Stine Rex får vild femteplads i et af verdens hårdeste ultraløb: - Jeg løb på babyhud

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Benny Vinther
Seneste nyt

play Ny formand hader ulighed: - De sko, jeg skal træde ind i, er selvfølgelig store

nanuaq

Spøgelseskutter har stået i to år: Ejer er gået under jorden

Cykelbro

Spektakulær Limfjordsforbindelse skulle koste 400 millioner - Nu kommer genbrug og rester i spil

Svindel
Seneste nyt

"Chef" svindlede medarbejder for tusindvis af kroner

baby
Seneste nyt

Ikke helt som det plejer: Barnedåb blev anmeldt til politiet

HB45_case

Milliondyrt gammelt sprøjt: Anonym køber meget sjælden vin

Læsø Karsten Skov Petersen

Viceborgmester vil ikke længere være løsgænger: Skifter til DF

per
Seneste nyt

gallery Stort politiopbud og afspærring ved rådhus

thiiief
Seneste nyt

Næppe til eget forbrug: 12 Louis Vuitton-tasker og fem Playstation 5 snuppet

91902238 indblik S3E5

play Forkvinde kæmper for kolleger: - I mine sidste år på intensiv begyndte det at skride

011023 Koncert på grøn energi Skørbæk nara 11137

Mobil powerbank skal skåne eventbranchen for forurening

011023 Protester mod solceller maer 11143

play Naboer i protest: Anette vil have solceller på taget - ikke på naboens mark

Nena Hyldgaard

Nena har forgæves ventet fem år på vitalt svar: - Jeg har ikke noget at fejre

030123 Jesper Greth borgmester Rebild kommune pieg 5398

Budgetaftale på plads i Rebild: Så meget stiger skatten

Til forsiden

Til forsiden