Opdateret: 11. oktober 2022
Bemærk: Artiklen er mere end 30 dage gammel

Dorte skrev 'mel' og fik bøde på 40.000: Nu ryster fødevareministeren på hovedet

Ifølge den nordjyske fødevareminister, bør der være dialog før bøde.

- Jeg synes, det er fuldstændig urimeligt. 

Sådan lyder det fra slagtermester Dorte Carlsen, efter hun har modtaget en bøde på 40.000 kroner for at lave en skrivefejl.

Den kostbare fejl var skrevet på etiketten til en pakke tomatsuppe med kød. På varedeklarationen havde hun med små bogstaver skrevet, at suppen indeholdt mel. Af hensyn til allergikere skulle ordet 'mel' have været skrevet med store bogstaver.

- Vi står ved vores fejl, men bødens størrelse er helt forkert, siger Dorte Carlsen.

Nu reagerer fødevareminister, Rasmus Prehn (S) også på den voldsomme bøde. 

- Det er fuldstændig ude af proportioner, siger han. 

En advarsel

Bøden blev udløst, efter Fødevarekontrollen var forbi slagterbutikken for små to uger siden. 

Ifølge ministeren, er bøden på de 40.000 kroner er alt for høj. Han mener, at der i stedet bør være en mere dialogbaseret tilgang til de erhvervsdrivende. 

- Hammeren skal ikke falde så hårdt, når det er førstegangstilfælde. 

Han er bevidst om vigtigheden i at informere korrekt om allergener. Men der skal kigges på reglerne om de enorme bøder. 

- Der bør gives en advarsel, en venlig henstilling eller et godt råd om at gøre det anderledes næste gang. 


Færgepassagerer venter. Foto:

Luna må vente i syv timer: Færge kan ikke sejle ud på grund af vejr

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Færgen skulle være sejlet klokken 8, men står nu først til at sejle klokken 15.

For Luna Lind skulle fredagen være gået med en kort tur til Larvik i Norge, hvor de skal på skiferie, men nu er udsigterne pludselig blevet en del længere end forventet.

Turen dertil går nemlig med Color Line fra Hirtshals Havn, som skulle være sejlet fra havnen klokken 8 i morges, men klokken 12 er færgen fortsat ikke sejlet, og det gør den heller ikke de næste tre timer.

- Vi er jo lidt bekymrede. Kommer vi ikke afsted klokken 15, hvornår lægger vi så til i Larvik? Mange har en lang køretur, når vi kommer af, siger Luna Lind til TV 2.

Blæser for meget

Det skyldes vejret, som besværliggør turen ud på åbent hav. På grund af vinden kan færgen ikke sejle ud. Men den besked fik Luna Lind og de andre passagerer først en halv time efter færgen skulle være sejlet.

- Jeg tror, at folk er blevet lidt lettede over at få en mulig tidshorisont, indtil da kunne jeg godt mærke en frustration. Men jeg synes, at folk tager det rigtig pænt – personalet er gode til at hjælpe til, fortæller hun.

Personale beskæftiger passagerer

I mellemtiden er passagererne fanget på færgen, da de er blevet informerede om, at det ikke er muligt at afboarde dem igen.

Ifølge Luna Lind har personalet på færgen forsøgt at arrangere skattejagter og holde passagererne beskæftiget indtil, de formentlig kan sejle klokken 15.

Luna Lind fortæller, at færgen er 'rimelig fyldt'.


Fodboldcenter. Foto: DBU, fodboldbilleder.dk

Aalborg får nyt fodboldcenter: - En rigtig god investering i fremtiden

Foto: DBU, fodboldbilleder.dk

Lyt til artiklen

Stop afspilningen

Genoptag afspilning

Aalborg er en af ni byer, der bliver en del af DBU-projektet 'Hele Danmarks Klubhus'.

Med 200 millioner kroner i ryggen fra Den A.P. Møllerske Støttefond og 20 millioner kroner fra Dansk Boldspil-Union (DBU) bliver projektet 'Hele Danmarks Klubhus' skudt i gang.

Og det får også betydning for Nordjylland.

Aalborg er nemlig en af de ni byer, der er med i projektet, som nu får et nyt DBU-fodboldcenter. Det skriver Aalborg Kommune i en pressemeddelelse.

- Jeg er enormt glad og taknemmelig for, at DBU har valgt Aalborg som nordjysk samlingssted for et nyt DBU-fodboldcenter. Aalborgs fodboldhjerte vil vokse sig større og stærkere med en udvidelse på Hornevej i Aalborg Øst, hvor også AaB af 1885 hører til, siger Aalborg Kommunes borgmester Lasse Frimand Jensen (S) og fortsætter:

- Med et nyt fodboldcenter forener vi en stærk historie med et fremtidigt fællesskab på tværs af klubber, skoler og lokalsamfund i hele Nordjylland. Jeg håber, at byrådet giver fuld opbakning til den videre politiske proces, da jeg ser det som en rigtig god investering i fremtiden.

'Nytænkende og spændende'

Ud over Aalborg har DBU godkendt placeringer i Holstebro, Silkeborg, Vejen, Odense, Nykøbing Falster, Høje Taastrup, København og Rønne.

- Jeg er overbevist om, at et nyt fodboldcenter i Aalborg vil blive en nytænkende og spændende idrætsfacilitet for hele regionen, som vil give oplevelser og fællesskaber for mange børn og unge med særligt fokus på det legende og kreative, siger Jan Nymark Rose Thaysen (V), der er rådmand for Klima, Kultur og Sundhed i Aalborg Kommune.

De ni udvalgte kommuner kommer til at spille en central rolle i projektet ved at stille arealer til rådighed og skal også bidrage til drift og vedligehold.

Ha' de vigtigste nordjyske nyheder lige ved hånden.