Seneste nyt:

Nanna gør TV2 Nord lidt grønnere

Bæredygtighed bliver et af de områder, som den nyudnævnte chefsekretær og projektleder skal arbejde med.

TV2 Nord-logoet er fortsat er rødt og hvidt, men mediehuset har ansat Nanna Bentzen til at gøre det hele lidt grønnere. Ikke logoet, men virksomheden som sådan, for det bliver en meget vigtig opgave for TV2 Nords nye chefsekretær og projektleder at være med til at føre virksomheden ind i fremtiden på den bæredygtige måde.

Bæredygtighed er i dén grad noget, som Nanna Bentzen brænder for og har forstand på. Hun kommer fra en stilling som Project Manager i turistorganisationen Destination Nord, hvor hun netop har arbejdet med bæredygtig turisme i landsdelen. 

Lykønskninger og tak strømmede ind til hende for et par uger siden fra tidligere kollegaer, da Aalborg på en stor international konference blev ranglistet som nummer fire over verdens mest bæredygtige turistdestinationer. En placering, som Nanna Bentzen i høj grad har æren for.

Ansvar for bæredygtighed

Derfor er det også helt naturligt, at bæredygtighed bliver et af de områder, som den nyudnævnte chefsekretær og projektleder skal arbejde med, og hun glæder sig over de nye udfordringer – herunder også de klassiske chefsekretær-opgaver, hvor hun bliver en central midtbanespiller, som i tæt samarbejde med ledelsen skal binde huset sammen og få det hele til at glide.

- Jeg søgte jobbet som chefsekretær hos TV2 Nord, da jeg søgte nye udfordringer og mulighed for at bruge mine kompetencer inden for projektledelse og styring, fortæller Nanna Bentzen.

- Fagligt håber jeg især at kunne bidrage med min viden om implementering af bæredygtige initiativer og generelt den grønne omstilling. Jeg håber at kunne bidrage med konkrete ændringer og fremtidige løsninger, som er til gavn for miljøet omkring os, tilføjer Nanna Bentzen.

Grønne tiltag

TV2 Nord er allerede godt igang med en række initiativer på det grønne område. Engang var elforbruget en af de helt store udfordringer, blandt andet på grund af meget stort forbrug til lys i studier og lignende. I dag er alt lys skiftet til LED. Et af de seneste tiltag handler om installation af solcelle-anlæg på taget af TV2 Nord i Aabybro. 

Anlægget ventes at kunne producere 55.000 KWt årligt, hvilket svarer til 15-20 % af husets samlede el-forbrug. Et af de næste tiltag handler om affaldssortering, hvor TV2 Nord fra januar skal til at sortere alt i 10 forskellige bunker. 

Flere uddannelser i bagagen

Nanna Bentzen, som bor i Aabybro, har flere uddannelser i bagagen. Hun er oprindeligt uddannet markedsføringsøkonom, og det med bæredygtighed kom ind i billedet, da hun hoppede på skolenbænken for at supplere med en uddannelse inden for Sustainability og Business Development. 

Under denne uddannelse var hun i praktik hos Destination Nord, hvor hun senere fik job og gode erfaringer i at arbejde med bæredygtighed. Nanna Bentzen har desuden en bachelor i International Hospitality Management, som blandt andet har givet viden og indsigt i projektstyring og virksomhedsdrift.

- Jeg er utrolig glad for min nye position, hvor jeg har mulighed for at bruge mine kompetencer inden for projektledelse, ledelse, styring og kontakt med masser af mennesker. Jeg er en persontype som inspireres af at være i et miljø af kompetente mennesker, hvor jeg kan blive inspireret og tilegne mig ny viden. Dét er jeg sikker på, at jeg får masser af hos TV2 Nord, hvor et fagligt højt niveau er vigtigt, siger Nanna Bentzen.


Forsiden lige nu

def_thumb,50_percent

play Specialcontainer måtte i aktion igen: Tre biler udbrændt i Brønderslev

play Fiskere vil have stoppet nøgenbadning: Stressede rødspætter mister pletterne

010423 60 år på samme arbejdsplads

60 år samme sted: - Jeg vidste ikke, hvad jeg ellers skulle få tiden til at gå med

20230331-204545-L-4964x3309ma

Pirates kan skue finalen i horisonten efter endnu en sejr

def_thumb,50_percent

play Specialcontainer måtte i aktion igen: Tre biler udbrændt i Brønderslev

play Fiskere vil have stoppet nøgenbadning: Stressede rødspætter mister pletterne

010423 60 år på samme arbejdsplads

60 år samme sted: - Jeg vidste ikke, hvad jeg ellers skulle få tiden til at gå med

20230331-204545-L-4964x3309ma

Pirates kan skue finalen i horisonten efter endnu en sejr

310323 310323 Anders Cinicola mind 6529

Testcentre lægges i graven efter 6,5 millioner podninger i Nordjylland

310323 UCN-kursus for indvandrere viaa 6528

play Velfærdsdanmark under pres - Jarunee drømmer om at hjælpe

val

Valgren endelig klar til comeback efter alvorligt styrt

PH 310323 19 IN Børnehave i Rebild Still

play Forældre raser over ordning til deres børn og tager nyt greb i brug for at råbe kommunen op

politi udrykning blå blink genre

play På blot to år: Så mange biler har politiet nuppet og beholdt for vanvidskørsel

aab

AaB-spillere sender stor gestus til fans

310323 310323 Anders Cinicola mind 6529

Testcentre lægges i graven efter 6,5 millioner podninger i Nordjylland

val

Valgren endelig klar til comeback efter alvorligt styrt

portvintyv

play Spøjs tendens hos tyve i Nordjylland: Dét har genbrugstyve og portvinstyve til fælles

Politibil

Musikalsk lastbil kom i kløerne på politiet

20230330-223223-L-5208x3380ma

play Flop? Jan Larsen reagerer på exit

Frank Olsen, Nordjylland Politi

Kæmpe ros til særligt én person i Mia-sagen: - Bør få ridderkorset!

140820 Aalborg Handelsgymnasium

Årets ansøgertal afslører tendens: Flere unge vil på handelsgymnasium

310323 19 IN Bindslev fisketrappe projekt er i gang Still

play Danmarks største: Kæmpe vandplanprojekt er i gang i nordjysk å

gog

Olsen jubler over kvartfinale: - En kæmpe drøm

Naturnationalpark Tranum 1

play Stort naturparks-projekt skaber debat: Derfor ændrede borgmester holdning

møll

Nederlag til GOG er et godt billede, mener Møllgaard

Til forsiden

Til forsiden