Seneste nyt:

Jes frygter det giftige støv: Svært at komme af med asbestaffald

Aalborg Kommune arbejder på ny løsning til at håndtere det farlige affald.

80 eternitplader har indtil for nylig udgjort taget på Jes Jensens sommerhus. Nu ligger de 30 af dem jorden og samler støv, for han ved ikke, hvordan han skal komme af med dem uden at sætte sit helbred i fare.

De resterende plader har han afleveret på genbrugspladser, men det har ikke været uden udfordringer.

- Før var det sådan i Aalborg, at man kunne gå ind i containeren og forsigtigt sætte pladerne, nu skal de løftes op og skubbes ned i containeren, så skraber de imod kanten, og der kan gå hul på dem, siger Jes Jensen.

Han har oplevet, at det støver omkring containeren, og støvet tager han ikke let på, for han ved, at asbeststøv er dødeligt, og på TV2 Nord kunne vi for et par uger siden fortælle, at støvet er markant mere dødeligt end tidligere antaget.

Et andet problem, Jes Jensen er stødt på, er, at han kun må aflevere seks plader eller 100 kilo asbestmateriale på genbrugspladserne.

- Så skal man jo køre mange gange, og man vil jo også gerne passe på miljøet, siger han. 

Løsning på vej

På genbrugspladserne i Aalborg Kommune er asbest noget, de er meget opmærksomme på, og renovationschef for Aalborg Forsyning, Jens Boye, forklarer, at de lukkede containere med en lem for oven skyldes, at man skal have lukkede containere for at støvet ikke sendes gennem området.

- Det er måske ikke det mest optimale, men det er i henhold til de regler, der er på området. Vores personale synes jo heller ikke, at asbest er det mest behagelige at arbejde med, så de er også interesserede i, at der findes bedre løsninger, siger Jens Boye.

Jens Boye fortæller, at man flere steder har lavet et trinbræt til asbestcontaineren for at mindske besværet.
Jens Boye fortæller, at man flere steder har lavet et trinbræt til asbestcontaineren for at mindske besværet.

Og en løsning kan være på vej.

For ifølge rådmanden for Klima og Miljø i Aalborg Kommune, Per Clausen (EL), der også er formand for Aalborg Forsyning, fungerer den nuværende løsning, hvis alle følger reglerne, men en bedre løsning er undervejs.

- Vi arbejder på at sikre, at man kan få hentet asbestaffaldet der, hvor det er, og få det emballeret og bragt hen, hvor det skal, mens det er pakket ind hele vejen, siger Per Clausen.

Han håber, at den nye løsning kan bruges fra efteråret 2023, men det skal først afklares, hvordan de får ordningen betalt, og hvad den må koste for brugeren.

- Vi skal sørge for, at den her løsning bliver nem og anvendelig, for det er endnu værre, hvis folk ender med at smide det i naturen, siger Per Clausen. 

Per Clausen (EL) ser gerne, at der kommer bedre løsninger til håndtering af asbest, fordi problemstillingen sandsynligvis rækker mange år ud i fremtiden.
Per Clausen (EL) ser gerne, at der kommer bedre løsninger til håndtering af asbest, fordi problemstillingen sandsynligvis rækker mange år ud i fremtiden.

Hvad gør man med store mængder?

Hos Jes Jensen har det dog lange udsigter at komme af med de sidste 30 plader på cirka 20 kilo hver, hvis han skal vente på den nye løsning.

Ifølge Per Clausen og Jens Boye er løsningen lige nu, at man enten kan aflevere pladerne direkte på deponiet i Rærup, hvor det meste af det nordjyske asbest ender, eller hyre et autoriseret firma til at afmontere og håndtere asbestholdigt materiale.

- Ordningen på genbrugspladserne har vi indført, fordi vi syntes, at hvis folk havde en lille mæng, så skulle de kunne komme af med det relativt ukompliceret og uden at betale, siger Per Clausen.

Han forventer, at de fremover vil samle aflevering af asbestaffald på nogle få pladser og i begrænsede tidsrum, så de bedre kan sikre, at det er kontrolleret.


Forsiden lige nu

def_thumb,50_percent

play Specialcontainer måtte i aktion igen: Tre biler udbrændt i Brønderslev

play Fiskere vil have stoppet nøgenbadning: Stressede rødspætter mister pletterne

010423 60 år på samme arbejdsplads

60 år samme sted: - Jeg vidste ikke, hvad jeg ellers skulle få tiden til at gå med

20230331-204545-L-4964x3309ma

Pirates kan skue finalen i horisonten efter endnu en sejr

def_thumb,50_percent

play Specialcontainer måtte i aktion igen: Tre biler udbrændt i Brønderslev

play Fiskere vil have stoppet nøgenbadning: Stressede rødspætter mister pletterne

010423 60 år på samme arbejdsplads

60 år samme sted: - Jeg vidste ikke, hvad jeg ellers skulle få tiden til at gå med

20230331-204545-L-4964x3309ma

Pirates kan skue finalen i horisonten efter endnu en sejr

310323 310323 Anders Cinicola mind 6529

Testcentre lægges i graven efter 6,5 millioner podninger i Nordjylland

310323 UCN-kursus for indvandrere viaa 6528

play Velfærdsdanmark under pres - Jarunee drømmer om at hjælpe

val

Valgren endelig klar til comeback efter alvorligt styrt

PH 310323 19 IN Børnehave i Rebild Still

play Forældre raser over ordning til deres børn og tager nyt greb i brug for at råbe kommunen op

politi udrykning blå blink genre

play På blot to år: Så mange biler har politiet nuppet og beholdt for vanvidskørsel

aab

AaB-spillere sender stor gestus til fans

310323 310323 Anders Cinicola mind 6529

Testcentre lægges i graven efter 6,5 millioner podninger i Nordjylland

val

Valgren endelig klar til comeback efter alvorligt styrt

portvintyv

play Spøjs tendens hos tyve i Nordjylland: Dét har genbrugstyve og portvinstyve til fælles

Politibil

Musikalsk lastbil kom i kløerne på politiet

20230330-223223-L-5208x3380ma

play Flop? Jan Larsen reagerer på exit

Frank Olsen, Nordjylland Politi

Kæmpe ros til særligt én person i Mia-sagen: - Bør få ridderkorset!

140820 Aalborg Handelsgymnasium

Årets ansøgertal afslører tendens: Flere unge vil på handelsgymnasium

310323 19 IN Bindslev fisketrappe projekt er i gang Still

play Danmarks største: Kæmpe vandplanprojekt er i gang i nordjysk å

gog

Olsen jubler over kvartfinale: - En kæmpe drøm

Naturnationalpark Tranum 1

play Stort naturparks-projekt skaber debat: Derfor ændrede borgmester holdning

møll

Nederlag til GOG er et godt billede, mener Møllgaard

Til forsiden

Til forsiden