Elever fra Thorup-Klim Skole samler skrald Foto: Ivan Johan Hansen

Affaldsindsamlingen 2019: Så meget skrald blev indsamlet i Nordjylland

Danmarks Naturfredningsforening iværksatte i uge 13 en landsdækkende indsamling af affald i naturen, hvor mere end 200.000 danskere deltog.

Uge 13 stod i hele Danmark i naturens og oprydningens tegn, da Danmarks Naturfredningsforening afholdt Affaldsindsamlingen 2019. 

Mere end 200.000 personer deltog på landsplan i projektet, der i al sin simpelhed gik ud på, at man skulle bevæge sig ud i naturen og samle det skrald op, man måtte møde på sin vej. 

Og danskerne fandt meget skrald - rigtig meget skrald. 

I hele landet blev der samleet cirka 156 ton affald fra naturen, der blev fundet 110.000 dåser, og intet mindre end 1,5 millioner cigaretskodder blevet samlet op i løbet af ugen, der kulminerede med 1.200 lokale indsamlinger den 31. marts. 

Og selvom vi praler af vores flotte natur i Nordjylland, så sviner vi den desværre også selv til. 

Læs også Elever samler affald: - Folk skal tage sig sammen og smide affaldet i skraldespanden

I de 11 nordjyske kommuner blev der i alt indsamlet 18.370 kilo affald, 11.837 dåser og 124.155 cigaretskodder. 

Af de 11.837 dåser er 2.898 af dem med pant, mens de resterende 8.939 dåser er uden pant. Og der er særligt dåserne uden pant og cigaretskodder, der er syndere i optællingen. 

- Vi forventede at finde mange cigaretskod, men det er alligevel påfaldende, at der er blevet samlet så store mængder i løbet af ugen. Det understreger, at vi har et stort problem med de mange henkastede skod. Vi håber, at vi med årets affaldsindsamling har været med til at minde om, at cigaretskod ligesom alt andet affald ikke hører til i naturen, fortæller Maria Reumert Gjerding, der er præsident i Danmarks Naturfredningsforening til foreningens hjemmeside, og hun fortsætter: 

- Det kan ikke være rigtigt, at vores natur fortsat skal forurenes af de mange pantfri dåser, der hver dag fragtes over den dansk-tyske grænse. Der er velfungerende retursystemer i både Danmark og Tyskland, så det er helt absurd, at der ikke også er pant på grænsedåserne, fortæller Maria Reumert Gjerding.

Du kan se, hvor meget skrald, der blev fundet i din kommune herunder:

KommuneKgDåser m. pantDåser uden pantDåser i altSkod
Brønderslev KommuneNordjylland6401161802969029
Frederikshavn KommuneNordjylland2231205897110211043
Hjørring KommuneNordjylland1952545665121015761
Jammerbugt KommuneNordjylland426784655435805
Læsø KommuneNordjylland00000
Mariagerfjord KommuneNordjylland33024451569201413282
Morsø KommuneNordjylland508502332837574
Rebild KommuneNordjylland10554681502197011675
Thisted KommuneNordjylland1573194108412781640
Vesthimmerlands KommuneNordjylland819675416085159
Aalborg KommuneNordjylland58647301803253343187
I alt:183702898893911837124155