Pendler begejstret for flere afgange fra lufthavnen: - Men det er jo spild af penge

Nordjyske Jernbaner tror at de kan få større succes med at køre tog til Aalborg Lufthavn end DSB.

Anders Falkensten hiver rejsekortet op af lommen og tjekker ind på standeren på perronen ved Aalborg Lufthavn. 

Han er bagagemedarbejder i lufthaven og tager toget til og fra arbejde. Derfor passer det ham godt, at Nordjyske Jernbaner er begyndt at køre på strækningen, så der nu er halvtimes drift på banen.

- Nu har jeg haft lidt overarbejde i dag, så er det dejligt, at jeg ikke skal vente en hel time på det næste tog. Nu kan jeg tage toget hver halve time, siger Anders Falkensten, der tager toget ind til Aalborg, hvor han bor.

quote Hvis vi kunne få et nul bagved og altså få 30 passagerer med hvert tog, så kunne det da være et rigtig flot tal

Martin Sort Mikkelsen, Adm. Direktør, Nordjyske Jernbaner

Tre passagerer per tur

Nordjyske Jernbaner skulle være gået i gang med at køre på den tre kilometer lange banestrækning i december 2021. Men selskabet manglede lokoførere, og derfor blev kørslen udsat i et år. 

Nu er de så begyndt at køre på strækningen - dog er der ikke så mange passagerer med.

- Det store antal er ikke kommet endnu, men vi ligger på en gennemsnit på cirka tre passagerer per tur derud. Vi håber, at det skal være lidt mere kendt, at de blå tog nu også kører til lufthavnen, og vi håber på, at det får antallet af passagerer til at stige yderligere, siger Martin Sort Mikkelsen, direktør, Nordjyske Jernbaner.

Stikprøve viste få passagerer

De første to år af banens levetid er det kun DSB, der har kørt på strækningen.

I december 2021, da banen var et år gammel, lavede en TV2 Nord en stikprøve. Den viste, at der over et døgn i gennemsnit var 1,6 passagerer med hvert tog.

Alligevel mente bestyrelsesformanden for lufthavnen, Thomas Kastrup-Larsen (S), at banen har sin berettigelse.

- Den her bane kommer til at give mange muligheder for at få flere passagerer til Aalborg Lufthavn, særligt i forhold til det midtjyske og århusianske marked, sagde Thomas Kastrup-Larsen til TV2 Nord den 8. december 2021.

Tre kilometer for 300 millioner kroner

Banen går fra Lindholm Station og ud til Aalborg Lufthavn. 

Det er en strækning på tre kilometer, og den har kostet 300 millioner kroner. Den blev vedtaget i et trafikforlig i 2013 af et bredt flertal i Folketinget. Allerede inden den blev vedtaget, advarede Harry Lahrmann og flere andre trafikforskere om, at banen ville være en dårlig investering. Her ti år senere fastholder han sin kritik.

quote Det er fint for mig, men udover det, er det jo dumt

Anders Falkensten, passager

- Når nu banen er der, så er det vel fint nok at forsøge at lave halvtimes drift på den. Men det vil ikke give ret mange flere passagerer. Banen har været en rigtig dårlig investering. Det er udenfor enhver tvivl, siger trafikforsker ved Aalborg Universitet, Harry Lahrmann.

Han tror ikke på, at banen til lufthavnen nogensinde kan blive en succes. I hvert fald ikke så længe, der er gratis parkering i Aalborg Lufthavn. 

Strækningen er en stikbane fra Lindholm Station, og det betyder at, det kun er folk, der kommer sydfra, der kan køre direkte med toget ud til lufthavnen. 

Hvis man kommer nordfra, så skal man stige om i Lindholm, og dermed er banen mindre attraktiv for vendelboerne.

- I stedet for at bygge banen, kunne man have omdøbt Lindholm Station til Aalborg Airport, og sat en shuttlebus ind. Så havde man fået passagerer både fra syd og nord. Det havde måske været en meget bedre ide, og det havde ikke kostet 300 millioner kroner, siger Harry Lahrmann.

"Kan gøre det bedre end DSB"

Når DSB kører til Aalborg Lufthavn, kommer toget helt fra København. Nordjyske Jernbaners tog starter i Skørping. Den kortere tur gør, at Nordjyske Jernbaner tror på, at de kan køre mere rettidigt og med færre aflysninger end DSB.

- Det er lettere at køre i kortere løb, end når man kører helt fra København. Derfor kan vi opretholde en højere præcision. Vi er kendt for at køre præcist i forvejen. Der er mindre, der kan gå galt på en kort strækning, siger Martin Sort Mikkelsen.

Indtil nu viser Nordjyske Jernbaners egen passagertælling, at de i gennemsnit kører med tre passager på strækningen. Men ambitionerne er meget større.

Få mere om sagen i videoen her:

- Vi skulle jo gerne højere op end tre passagerer. Hvis vi kunne få et nul bagved og altså få 30 passagerer med hvert tog, så kunne det da være et rigtig flot tal, men spørgsmålet er, om vi kommer så højt i gennemsnit. Det er måske optimistisk, siger Martin Sort Mikkelsen.

Selvom Anders Falkensten  er glad for banen til lufthavnen, så forstår han ikke rigtigt, hvorfor den blev bygget.

- Det er lidt spild af penge at lade toget køre helt herud for fem personer. Det er fint for mig, men udover det, er det jo dumt, siger Anders Falkensten.


Forsiden lige nu

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

biljagt

play Biljagt endte i græsareal

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

def_thumb,50_percent

play Politiet langer ud efter diskotek ovenpå dokumentar om drugging: - Stygge vil blive indkaldt til en alvorlig samtale

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

Jomfru Ane Gade genåbner 2

Aalborg-rådmand chokeret over stofferne flyder: - Hvis man svigter sit ansvar, er vi nødt til at sige stop

Z 080517 NL Beskæftigelse Hjørring-op+S+ned Still

Nordjysk kommune har tjent penge på at investere millioner i de tungeste arbejdsløse

PH 230421 SI Jomfru Ane gade dagen derpå Still

play Har du eller dine børn været der? Natklub i drugging-skandale tordner over dokumentar

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

5122978_m_070718_in_paradart_webfoto_0.jpg

Nordjysk klub fandt selv på resultatet, efter spiller var for fuld til at deltage - nu er de straffet for matchfixing

20220721-225137-L-6000x4000ma

Stjernespækket program: Disse navne spiller til Fredagsfest

PH 030521 19 Jomfru Ane Gade de unge fester løs Still

Justitsminister efter TV 2-dokumentar om drugging: - Det er en meget gusten kultur

politi og ambulance genre

Cyklist påkørt: Blev slynget rundt i luften og ramte forrude

Thomas Kastrup Larsen

Ny borgmester præsenteres på medlemsmøde

Caroline Møller Johansen

Da hun hældte sin drink ud, så hun pillen i glasset – men det var allerede for sent

PH 300523 IN 19 Længere værnepligt Still

play Regeringen vil have fingrene i Laust: - Ser det som en åben mulighed

ambulance genre

Hospitaler skal ændre særligt én ting, hvis sager om drugging skal opklares, mener advokat

PH 300523 19 IN Drugging i Gaden Still

play Casper blev drugged på bytur: - Det er skræmmende og uhyggeligt

Til forsiden

Til forsiden