Atletzone, 140 tons sand og nye sportsgrene: - Der bliver OL-stemning i Nordens Paris

Senere på måneden skal der uddeles over 200 medaljesæt i løbet af fem dage i Aalborg.

Den 21. juni skydes dette års DM-uge i gang, når landets bedste idrætsudøvere skal dyste og konkurrere om DM-titlerne. 

Det er anden sommer i træk, at sportsugen afholdes i det nordjyske, og i år bliver der skruet op for oplevelserne for både atleter og publikum. Det er især DM-ugens centrum, Honnørkajen, som får en opgradering. 

Det er Danmarks Idrætsforbunds forlængelse med hovedpartneren Danske Spil, der gør de nye tiltag mulige. 

140 tons sand

Honnørkajen får blandt andet et nyt samlingssted for atleterne - en såkaldt atletzone - hvor de kan tage en puster sammen med kollegaerne fra andre sportsgrene. Her kan de også få tanket depoterne op med væske og snacks. 

Derudover vil Honnørkajen danne ramme for konkurrencer i endnu flere sportsgrene end sidste år. Stangspring, kuglestød, faldskærmsudspring og bueskydning er blandt de nye konkurrencer, som rykker ind på pladsen. 

Beachvolleyball-finalerne vil også blive afviklet på området, og her vil der blive fragtet 140 tons sand ind, så kampene spilles på noget, der minder om en strand med sand og vand side om side. 

- Partnerskabet med Danske Spil giver os mulighed for at skabe DM-ugens bankende hjerte på Honnørkajen, så vi får et naturligt samlingssted, hvor tilskuere kan opleve nervepirrende finaler og tage del i folkefesten, siger Hans Natorp, der er formand i Danmarks Idrætsforbund.

Der forventes at komme flere end 100.000 tilskuere i løbet af de fem dage til DM-ugen. 

- Der bliver OL-stemning i nordens Paris. Vi glæder os til at skabe en folkefest på Honnørkajen, som er DM-ugens hjerte, med loungeområder for atleter og publikum. 

- Vi ser frem til sammen med publikum at opleve landets bedste udøvere, når de lader sveden springe i kampen om at komme øverst på podiet, siger Nikolas Lyhne-Knudsen, der er administrerende direktør i Danske Spil.

DM-ugen er fra den 21.-25. juni. Du kan følge hele ugen her på tv2nord.dk.


DM-ugen 2023

PH 250623 IN Kvindecykling på fremmarch i disse år Still

play Aalborg-klub vil lave rent lokalt kvindehold: I år prøvede de kræfter med de danske mesterskaber

play Hurtigere, højere, stærkere: Nordjyske atleter på guldjagt ved 'mini-OL' på hjemmebane

PH 230623 Beachvolley DM-ugen VTR 2 Still

play Nicolai og Jesper kan spille DM på hjemmebane for første gang

20230623-184826-L-0x0ma

gallery Se billederne: Annika er den eneste kvinde, som springer ned fra Limfjordsbroen

indlæs flere

Forsiden lige nu

210423 FO Forsoningsmøde 3F og arbejdere på supersygehus 1
Seneste nyt

"Jeg forlader ikke et byggeri i kaos": Projektdirektør for skandaleramt sygehusbyggeri sætter ord på opsigelse

Søren Smalbro

play Borgmester mener, brugerne selv og frivillige skal tage ansvar efter besparelse: Men det er ikke lige til ifølge forsker

Frederikshavn Havn

Ballade på havnen fortsætter - borgmester og afgået bestyrelsesmedlem i karambolage

img_1581_002.jpg

Dømt for massiv stalking: Nu er den gal igen

210423 FO Forsoningsmøde 3F og arbejdere på supersygehus 1
Seneste nyt

"Jeg forlader ikke et byggeri i kaos": Projektdirektør for skandaleramt sygehusbyggeri sætter ord på opsigelse

Søren Smalbro

play Borgmester mener, brugerne selv og frivillige skal tage ansvar efter besparelse: Men det er ikke lige til ifølge forsker

Frederikshavn Havn

Ballade på havnen fortsætter - borgmester og afgået bestyrelsesmedlem i karambolage

img_1581_002.jpg

Dømt for massiv stalking: Nu er den gal igen

20230916-172600-5-2374x1582ma

Stor historie florerer i cykelverdenen – Vingegaard involveret

dghnf

AaB-målmand i Saudi-Arabien: - Jeg gør det for pengenes skyld

240923 Lille Vildmosecentret laml 10908

gallery Lille Vildmosecentrets skæbne afgøres snart: Parti har redningsplan på vej

240923 Årets sild

gallery Sådan har du aldrig fået din sild: Nordjysk restaurant vinder smørrebrødskonkurrence

White Hawks
Seneste nyt

White Hawks lider endnu et nederlag

ambulance genre

To unge slynget ud af rullende bil i solouheld

signe og carsten

Limfjorden gisper efter luft: Nu kræver oppositionspartier handling for at redde den

220923 220923 Pau Vestergaard, Brobyggersygeplejersker siml 10902

play Reddede Paus liv - nu skal hjælpende hånd afskaffes i hele regionen

Tania og Simon - Særlige sommerhuse

gallery Par faldt pladask for Nordjylland - nu har de bygget deres drømmesommerhus

Capture3
Seneste nyt

Trafikuheld på motorvej

20191216-214518-4-5760x3840ma
Seneste nyt

Katjing! Nordjyde vinder største førstepræmiepulje i Lotto længe

FotoJet (1)

Redningsbåd sendt på pension uden afløser: Frygter det kan koste liv

Ambulance falck
Seneste nyt

19-årig kastet ud af bil

23254519673085-1417x945ma
Seneste nyt

Pas på: Får på motorvej

Til forsiden

Til forsiden