Aalborg Kommune melder kostskole til politiet for voldtægter, afstraffelser og psykisk vold

Sagerne fra Gravenshoved Kostskole er nu meldt til Syd- og Sønderjyllands Politi. Aalborg Kommune ejede skolen, dengang børnemishandlingen foregik.

Voldtægter, afstraffelser og psykisk vold er nogle af de ting, som en stor flok af tidligere elever fra Gravenshoved Kostskole samstemmende fortæller om i en henvendelse til Aalborg Kommune.

I alt er 31 elever gået til kommunen med deres historier om tiden på kostskolen nordøst for Haderslev, som Aalborg kommune og Aalborg Amt ejede og drev fra 1964 og frem til 1992. 

- Det er en rigtig træls sag. Vi finder vidneudsagnene så troværdige, at kommunen nu går ind i sagen, fortæller skolerådmand Jan Nymark Thaysen (V).

Rådmanden bekræfter overfor TV2 Nord, at kommunen nu har indgivet politianmeldelse i sagen til Syd- og Sønderjyllands Politi.

quote Vi vil ikke længere kaldes løgnere.

Rene Vinding Christensen

Troværdige vidneudsagn

Rene Vinding Christensen er selv en af de mange nordjyske og hovedsagelig aalborgensiske ’problembørn’, der blev sendt til kostskolen i Sønderjylland.

- Vi har i sidste uge indleveret troværdige og samstemmende forklaringer til Aalborg Kommunes skoleforvaltning om forfærdelige episoder, mens personerne var elever på skolen, fortæller talsmand for gruppen, Rene Vinding Christensen.

Det skete på et møde med skoleforvaltningen i Aalborg Kommune.

Rene Vinding Christensen sammen med Mie Hertzberg, der også er tidligere elev fra kostskolen.
Rene Vinding Christensen sammen med Mie Hertzberg, der også er tidligere elev fra kostskolen.

Voldtægter af både drenge og piger

Flere – både drenge og piger – er ifølge vidneudsagnene blevet udsat for voldtægter, slag, skub, psykisk terror, ydmygelser, regulære tæsk, indespærring, mental nedbrydelse til særdeles grove tilfælde af seksuelle krænkelser og voldtægter.

- Sagen kommer først frem nu, fordi ingen indtil nu har troet på os. Men vi vil ikke længere kaldes løgnere, fortæller Rene Vinding Christensen, der selv er blevet låst inde og spændt fast på skolen.

Han blev efter eget udsagn sendt til Gravenshoved, fordi han havde for meget krudt i røven, ikke kunne sidde stille i timerne og lavede ballade.

- Det var skolepsykologen og PPR, der kom med forslaget om, at jeg skulle sendes på Gravenshoved.


På skolen var livet ifølge Rene Vinding Christensen dog slet ikke, som det var blevet stillet ham i udsigt.

- Vi blev lovet, at man kunne komme hjem hver 14. dag. Men hvis lærerne var sure på én, fik man ikke lov. 

- Vi skulle i stedet ringe hjem og fortælle, at alt gik godt, mens vi blev overvåget af lærerne. Og sagde vi noget andet, lagde lærerne røret på.

quote Vi havde dengang kun gode erfaringer med skolen.

Henning G. Jensen, tidligere rådmand for Socialforvaltningen

Rådmand husker intet om Gravenshoved

På tidspunktet var det Inge Nesgaard, der var skolerådmand i Skoleforvaltningen i Aalborg Kommune.

- Deres historier lyder forfærdelige, og jeg aner ikke, hvordan det kunne ske. Derudover har jeg ingen erindring om Gravenshoved Kostskole og heller ikke yderligere kommentarer, siger Inge Nesgaard til TV2 Nord.

Et andet sted i kommunen sad dengang den senere borgmester for Aalborg Kommune, Henning G. Jensen, som rådmand for Socialforvaltningen, der også var en del af ’udsendelsen’ af børnene til Gravenshoved Kostskole.

- Jeg har aldrig hørt om klager fra eleverne på Gravenshoved før nu. Vi havde dengang kun gode erfaringer med skolen.

Henning G. Jensen er ked af at høre om elevernes historier.

- Det lyder frygteligt, men jeg tror på dem, når så mange stiller sig frem.


Forsiden lige nu

080623 Bestyrelsesformand (tv) i Nordværk og adm. direktør i Urbaser (th)_1

Privat firma har købt kommunalt anlæg og skal nu sortere nordjysk affald

130423 130423 Indblik Mette Grith Stage piko 6862

play Forsvarer i Mia-sag: - Selv for de mest garvede har det været meget forfærdeligt at høre på

60_percent

play Beredskabschef advarer i tørken: Lad være at bruge ukrudtsbrænder og smid ikke cigaretskod i naturen

080623 Bo storm, naturvejleder calr 8190

play Bo og insekterne elsker varmen – og savner indtil videre ikke regn

080623 Bestyrelsesformand (tv) i Nordværk og adm. direktør i Urbaser (th)_1

Privat firma har købt kommunalt anlæg og skal nu sortere nordjysk affald

130423 130423 Indblik Mette Grith Stage piko 6862

play Forsvarer i Mia-sag: - Selv for de mest garvede har det været meget forfærdeligt at høre på

60_percent

play Beredskabschef advarer i tørken: Lad være at bruge ukrudtsbrænder og smid ikke cigaretskod i naturen

080623 Bo storm, naturvejleder calr 8190

play Bo og insekterne elsker varmen – og savner indtil videre ikke regn

Mia-sag

Anklageren spurgte igen og igen om 37-årig havde slået Mia ihjel - hver gang afviste han

havearbejde

Vandselskaber opfordrer: - Tag til vandet i stedet for at vande græsset

20230604-180103-L-5888x3928ma

play Aalborg Håndbold klar til afgørende kamp om guldet

080623 FO Gavlmaleri 1

play Martin er verdenskendt gavlmaler - nu har han indtaget Aalborg

20230608-162800-L-6000x4000ma

Vingegaard smadrer alle og kører sig i førertrøjen

40_percent

play Kristian planter for 37 millioner kroner ny nordjysk skov

Mia-sag

Anklageren spurgte igen og igen om 37-årig havde slået Mia ihjel - hver gang afviste han

20230604-180103-L-5888x3928ma

play Aalborg Håndbold klar til afgørende kamp om guldet

Landin

Landin siger farvel til Kiel og goddag til Aalborg

Mia Skadhauge

liveblog Tiltalt for Mia-drab afhørt: Ville hjælpe med at finde ligdele

060623 Røveri banegården

16- og 20-årig idømt fængselsstraffe efter knivstik ved banegård

[Tilpasset] 230523 19 Unfair kamp om dige Still5

play Minister "åben for dialog" i strid om dige

20200713-211733-L-4551x3029ma

Hobro-ikon sprængte ringmusklen og flækkede endetarmen i uhyggeligt uheld

080623 Læringscenter Regan Vest pieg 8187

Skoleelever skal lede Danmark gennem fiktiv atomkrig i Regan Vest

230616 Sankthans bål - med ild

Tørken fortsætter og sankthans nærmer sig: Tradition er i fare

gummiged ny

19-årig mand sigtet for tyveri af gummiged

Asetek

Nordjysk virksomhed forventer flere penge i kassen - nu brager aktien i vejret

Til forsiden

Til forsiden