Kanonvalg til Dansk Folkeparti i Nordjylland

Foto: Thomas Gaardsmand

Dansk Folkeparti blev med afstand det største parti i Nordjylland efter søndagens valg til Europa-Parlamentet.

28,4 % - altså mere end hver fjerde nordjyske vælger valgte at sætte kryds ved Dansk Folkeparti ved Europa-Parlamentsvalget i går. En fordobling i forhold til sidste EU-valg, hvor partiet fik 14,1 % af stemmerne.

Næststørst er Socialdemokraterne, som opnåede 21,9 % af stemmerne. Et lille fald på 1,2 % i forhold til valget i 2009.

Hos Venstre er krisen dog langt større. Lars Løkke Rasmussens bilags sag ser ud til at have påvirket de nordjyske vælgere. Venstre har fået 18,5 % af de nordjyske stemmer - et fald på hele fire procent. Alligevel er den nordjyske Venstre-kandidat, Jens Rohde, med i kampen om en plads i Europa-Parlamentet. I løbet af eftermiddagen vil de personlige stemmetal blive offentliggjort.

Liberal Alliance fik et flot valg i Nordjylland med 3,0 % af stemmerne, næsten seks gange så mange stemmer som sidst. Det lykkedes dog ikke den nordjyske spidskandidat, Christina Egelund, at hente et mandat.

De nordjyske stemmer

PartiStemmerProcent
Socialdemokratiet4742321,90%
Radikale Venstre88924,10%
Det Konservative Folkeparti174338,10%
SF - Socialistisk Folkeparti175378,10%
Liberal Alliance64063,00%
Dansk Folkeparti6141128,40%
Venstre Danmarks Liberale Parti3995018,50%
Folkebevægelsen mod EU170497,90%

 

Flere nyheder fra TV2 Nord