SENESTE NYT:

TV2 Nords repræsentantskab

afvikling tv2 nord

TV2 Nords repræsentantskab består af op til 85 medlemmer, der vælges for en 4-årig periode ad gangen. Medlemmerne udpeges af foreninger, institutioner m.v., der hver dækker TV2 Nords geografiske område.

Ansøgning om ret til udpegning af repræsentantskabsmedlemmer skal indsendes til formanden for repræsentantskabet inden den 1. juli året efter, der er afholdt kommunalvalg. I ansøgningen skal angives, hvilken af de tre valggrupper, der ønskes optagelse i.

document — Vedtægt for repræsentantskabet, 0.12 MB document — Bilag til vedtægt for rep.skabet (pr. 2022.10.27), 0.10 MB

Nuværende valgperiode: 01.10.2022 - 30.09.2026

På repræsentantskabsmødet den 27. oktober 2022 blev Mogens Mathiasen valgt som formand og Søren Svendsen som næstformand. .

Formanden er også medlem af TV2 Nords bestyrelse.

Næste møde finder sted i marts 2023 - dato bekendtgøres senere.

Valggrupper og medlemmer

Repræsentantskabet består af tre valggrupper, der repræsenterer nordjyske organisationer og foreninger.

Valggruppe I
FH Nordj. - Frederikshavn (inkl. Læsø)Finn Jenne
FH Nordj. - HjørringLeif Risgaard Jensen
FH Nordj. - BrønderslevChristina Eilers
FH Nordj. - JammerbugtMette Vestenbæk
FH Nordj. - AalborgTorben Knudsen
FH Nordj. - VesthimmerlandArne Jensen
FH Nordj. - RebildNadja Aarøe Simonsen
FH Nordj. - MariagerfjordRene Zimmer
FH Nordj. - ThistedElisabeth Pedersen
FH Nordj. - MorsøKristian Abildgaard Kold
AOF VendsysselBirger Thomsen
AOF VendsysselJohn Karlsson
AOF AalborgHenrik Riise
AOF ThistedIda Pedersen
AOF MariagerfjordAnna Kirsten Olesen
ARF Multimedier, HjørringPeter Nielsen
ARF Multimedier, HjallerupOle Pedersen
ARF Multimedier, AalborgMogens Buus Andersen
ARF Multimedier, AarsBirthe Laustsen
Danske HandicaporganisationerVilhelm Steensgaard Jensen
Hjemmeværnsdistrikt NordjyllandClaus Asmussen Schmidt
Region NordjyllandKim Edberg
Medarbejderrepræsentant TV2 NordTorben Hedemose
Menighedsrådene i Region Nordj. Jørn Toldbod
Menighedsrådene i Region Nordj.Niels Christian Aagaard
Studentersamfundet v. AAUNicoline K. Vinding Munk
Valggruppe II
DGI NordjyllandBøje Holmsgaard Lundtoft
DGI NordjyllandBirgitte Nielsen
Frikirkerne i NordjyllandSøren Mortensen
Region NordjyllandTorben Ringe Christensen
Danmarks JægerforbundGrethe Jakobsen
Lions Club International, distrikt BJette Søndergaard
AgriNordCarl Chr. Pedersen
AgriNordJørn Madsen
LandboNordJørgen Vigsø
LandboNordMogens Højholt Hansen
Familiebruget i NordjyllandInger Skamriis
Danmarks Fiskeriforening, kreds NordJohn Jakobsen
DI NordjyllandJørn Lauge Krogsgaard
DI NordjyllandMogens Mathiasen
FOFJane Palsgaard Nørgaard
FOFSonja Martens
LOF NordMads Sølver Pedersen
LOF NordJan Vestergaard
KLF kirke og medie, Region NordBritta Eckhardt
KLF kirke og medie, Region NordErik Mejdahl
KLF kirke og medie, Region NordJan Markus Olesen
KLF kirke og medie, Region NordLiv Olesen
Brønderslev HandelsstandsforeningPeter Karstrøm Vagning
Erhverv NorddanmarkKamilla Bittmann
Aars HandelsstandsforeningJørgen Sørensen
Danmarks NaturfredningsforeningThorkild Kjeldsen
Europabevægelsen, NordjyllandNiels Martin Sunesen
Turismen - VisitNordvestkystenPeter Krusborg
Turismen - Destination NordTonny S. Thorup
Menighedsrådene i Region NordjyllandOle Bressendorf
Menighedsrådene i Region NordjyllandOle Stevns
Aalborg UniversitetBo Jeppesen
ErhvervsKvinder AalborgAnne-Mette Kristensen
Valggruppe III
Club NordLars Sennels
Club NordMette Bertelsen
Club NordHenning Kiil
Club NordTrine Steffensen
Club NordHenrik Hedelund
Club NordLisbeth Sørensen
Club NordHelge Thimm
Club NordJørgen Skjøt
Club NordKarin Vestergaard
Club NordSøren Svendsen
Club NordNiels Jul Larsen
Club NordLars Enevold Pedersen
Club NordSabina Folden