TV2 Nords repræsentantskab

TV2 Nords repræsentantskab består af op til 85 medlemmer, der vælges for en 4-årig periode ad gangen. Medlemmerne udpeges af foreninger, institutioner m.v., der hver dækker TV2 Nords geografiske område.

Ansøgning om ret til udpegning af repræsentantskabsmedlemmer skal indsendes til formanden for repræsentantskabet inden den 1. juli året efter, der er afholdt kommunalvalg. I ansøgningen skal angives, hvilken af de tre valggrupper, der ønskes optagelse i.

Nuværende valgperiode: 01.10.2018 - 30.09.2022
Formand er p.t. Kim Royberg og næstformand er Erik Chr. Mejdahl.

Den 29. oktober 2018 vælges formand og næstformand for den ny valgperiode.

Formanden er også medlem af TV2 Nords bestyrelse.

Valggrupper og medlemmer

Repræsentantskabet består af tre valggrupper, der repræsenterer nordjyske organisationer og foreninger.

Valggruppe IMedlem
LO VendsysselCai Møller
LO Brønderslev-DronninglundPer Kjeldsen
LO AalborgTorben Knudsen
LO AalborgMette Lyndgaard Pedersen
LO VesthimmerlandArne Jensen
LO Mariager FjordOle Madsen
LO Thy-MorsElisabeth Pedersen
FTF NordjyllandChristina Windclou Hay Lund
FTF NordjyllandMartin Filt
AOF VendsysselJytte Thisted
AOF VendsysselJohn Karlsson
AOF AalborgTage Nielsen
AOF ThistedPreben Dahlgaard
AOF MariagerfjordLone Kærgaard
ARF Multimedier, HjørringPeter Nielsen
ARF Multimedier, BrønderslevBjarne Nielsen
ARF Multimedier, AalborgMogens Buus Andersen
ARF Multimedier, AarsBirthe Laustsen
ARF Multimedier, ThistedFrank Nørgård
ARF Multimedier, MorsøBritta Kidmose
Danske Handicaporganisationer, Region NordjyllandLars Peter Petersen
Hjemmeværnsdistrikt NordjyllandJan Johansen
DIF - NordjyllandChristian Bang
Region NordjyllandJørgen Hansen
Medarbejderrepræsentant TV2 NordTorben Hedemose
Menighedsrådene i Region NordjyllandJørn Toldbod
Menighedsrådene i Region NordjyllandMads Stenstrup
Studentersamfundet v. Aalborg UniversitetTinus Hamborg
EnkeltpersonGunver Folmand
Valggruppe IIMedlem
DGI NordjyllandPeter Bentsen
DGI NordjyllandJette Holt
Frikirkerne i NordjyllandSøren Mortensen
Region NordjyllandVibeke Gamst
Danmarks JægerforbundGrethe Jakobsen
Lions Club International, distrikt 106, Region 1Jette Søndergaard
Landboorganisationerne i NordjyllandCarl Chr. Pedersen
Landboorganisationerne i NordjyllandUlrik Krogsgaard
Landboorganisationerne i NordjyllandNiels Hedermann
Landboorganisationerne i NordjyllandMogens Højholt Hansen
Familiebruget i NordjyllandInger Skamriis
Danmarks Fiskeriforening, kreds NordJohn Jakobsen
DI NordjyllandJørn Lauge Krogsgaard
DI NordjyllandMogens Mathiasen
FOFPer Rye
FOFSonja Martens
LOFElsebeth Nielsen
LOFJan Vestergaard
KLF kirke og medie, Region NordSvend Erling Sørensen
KLF kirke og medie, Region NordErik Chr. Mejdahl
KLF kirke og medie, Region NordJan Markus Olesen
KLF kirke og medie, Region NordTina Mejdahl
Brønderslev HandelsstandsforeningChristian Agerbæk
Erhverv NorddanmarkKurt Bennetsen
Aars HandelsstandsforeningJørgen Sørensen
Danmarks NaturfredningsforeningErik Bach Jensen
Europabevægelsen, NordjyllandJohn Lomholdt
Turismen (VisitNordjylland.dk)Ann Marie Søborg Karkov
Menighedsrådene i Region NordjyllandThomas Hasselriis
Menighedsrådene i Region NordjyllandOle Stevns
Aalborg UniversitetBo Jeppesen
ErhvervsKvinder AalborgMariann Bach Jepsen
Valggruppe IIIMedlem
Club NordAnni G. Walther
Club NordMalou Skeel
Club NordJanni Pedersen
Club NordMette Bertelsen
Club NordHenning Kiil
Club NordHenrik Skaarup
Club NordKim Royberg
Club NordTrine Steffensen
Club NordJeanett Kaare
Club NordJens Christensen
Club NordLars Sennels
Club NordHenrik Hedelund
Club NordBirte A. Agerdal
Club NordInge Sørensen
Club NordAnnette Flak
Club NordLisbeth Sørensen
Club NordHelge Thimm
Club NordNiels-Henrik Krogh Sørensen
Club NordSvend-Ove Sørensen