De nordjyske folketingskandidater

Her kan du se hvem du kan stemme på den 13. november.

<b>Socialdemokratiet, A</b>
Frederikshavn: Bjarne Laustsen
Hjørring: Lene Hansen
Brønderslev: Ole Christensen
Thisted: Ole Vagn Christensen
Himmerland: Flemming Møller Mortensen
Mariagerfjord: Per Husted
Aalborg Øst: Anna Kirsten Nielsen
Aalborg Vest: Rasmus Prehn
Aalborg Nord: Orla Hav

<b>Radikale Venstre, B</b>
Frederikshavn: Torsten B. Jakobsen
Hjørring: Marianne Jelved
Brønderslev: Vagn Kvist
Thisted: Bo Fink
Himmerland: Jacob Erle
Mariagerfjord: Leon Sebbelin
Aalborg Øst: Daniel Nyboe Andersen
Aalborg Vest: Nana Sofia Hansen
Aalborg Nord: Karina Kroustrup

<b>Konservative, C</b>
Frederikshavn: Daniel Rugholm
Hjørring: Susanne Sjørup
Brønderslev: Lene Espersen
Thisted: Tage Leegaard
Himmerland: Knud Kristensen
Mariagerfjord: Anders Hvashøj
Aalborg Øst: Dan Kristensen
Aalborg Vest: Jakob Axel Nielsen
Aalborg Nord: Niels Thomas Krarup

<b>Socialistisk Folkeparti, F</b>
Frederikshavn: Mogens Ove Madsen
Hjørring: Grete Frank Bonde
Brønderslev: Lene Linnemann
Thisted: Anders Bøge
Himmerland: Pernille Vigsø Bagge
Mariagerfjord: Karen Touborg
Aalborg Øst: Jesper Stormly Enevolden
Aalborg Vest: Pia Frederiksen
Aalborg Nord: Karl Bornhøft

<b>Kristendemokraterne, K</b>
Frederikshavn: Mogens Nørgaard
Hjørring: Lene Meng Andersen
Brønderslev: Villy Holm Pedersen
Thisted: Anette Uggerhøj
Himmerland: Henrik Christensen
Mariagerfjord:
Aalborg Øst: Jakob Norgaard Mortensen
Aalborg Vest: Inge Ibsen Fomcenco
Aalborg Nord: Peter Øhrstrøm

<b>Dansk Folkeparti, O</b>
Frederikshavn: Rikke Karlsson
Hjørring: Morten M. Jørgensen
Brønderslev: Bent Bøgsted
Thisted: Tommy Eggers
Himmerland: Morten A. Petersen
Mariagerfjord: Dina Louise Knudsen
Aalborg Øst: Ib Poulsen
Aalborg Vest: Rasmus Lynge
Aalborg Nord: Anita Knakkergaard

<b>Venstre, V</b>
Frederikshavn: Anders Broholm
Hjørring: Karsten Lauritzen
Brønderslev: Tina Nedergaard
Thisted: Torsten Schack
Himmerland: Per Bisgaard
Mariagerfjord: Birgitte Josefsen
Aalborg Øst: Kristian Andersen
Aalborg Vest: Marian Geller
Aalborg Nord: Jens Arne Hedegaard

<b>Enhedslisten, Ø</b>
Frederikshavn: Maria Sloth Andersen
Hjørring: Peder Hvelplund
Brønderslev: Dorte Belling
Thisted: Jens Otto Madsen
Himmerland: Jacob Olesen
Mariagerfjord: Sefika Bartholomæussen
Aalborg Øst: Christian Juhl
Aalborg Vest: Lasse Puertas Navarro Olsen
Aalborg Nord: Susanne Flydtkjær

<b>Ny Alliance</b>
Den eneste bekræftede folketingskandidat i Ny Alliance er indtil videre Inge Lene Ebdrup. Medlemmerne i Norjyllands Storkreds holder møde i aften, og kandidaterne offentliggøres i morgen torsdag.

Flere nyheder fra TV2 Nord