Brødfødte omkring 300 medarbejdere: Ammunitionsfabrik er et skridt tættere på at blive genskabt

Minister vil sætte sig i spidsen for arbejdet.

Ammunitionsfabrikken, som var kendt under navnet "Krudten", var en kæmpestor virksomhed i den lille landsby Elling. 

I 2020 blev nøglen drejet om grundet et stort milliontab, og 63 ansatte fik en fyreseddel.

Ifølge viceborgmester i Frederikshavn Kommune, Peter Nielsen (S) var antallet af medarbejdere på stedets lønningsliste dog markant større, da ammunitionsfabrikken var på sit højeste.

Virksomheden brødfødte i omegnen af 300 medarbejdere, og derfor er viceborgmesten stærkt begejstret for udsigten til - måske - at få fabrikken tilbage til kommunen. 

- Det er stort. Jeg kan næsten ikke få armene ned. Det ville være vildt, og der må stadigvæk være nogle kompetencer i nærområdet, siger Peter Nielsen, inden han gør det klart, at det ville have enorm betydning for kommunen, da der er hårdt brug for nye arbejdspladser.

Bringes ind i forsvarsforhandlinger

Optimismen omkring at få virksomheden, der har ligget i Elling i 50 år, genåbnet, skyldes en udtalelse fra den fungerende forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V). 

Ifølge Ritzau sagde han onsdag følgende på et møde for EU-landenes forsvarsministre i Stockholm:

- Vi har en facilitet i Frederikshavn, der indtil for få år siden har været brugt til våbenproduktion. Jeg vil sætte mig i spidsen for at undersøge, om private selskaber kan være interesseret i at etablere produktion der.

Den fungerende forsvarsminister fortalte videre, at han vil bringe det ind i de forsvarsforhandlinger, som starter inden længe.

Om fabrikken:

Ammunitionsfabrikken blev etableret helt tilbage i 1676 i København under navnet Fyrværkerikompagniet og flyttede til Elling seks kilometer nord for Frederikshavn i 1968, da Bådsmandsstrædes Kaserne blev nedlagt i forbindelse med oprettelse af Hærens Materielkommando. På det tidspunkt havde fabrikken skiftet navn til Ammunitionarsenalet.

Arsenalet producerede siden etableringen i 1676 ammunition til det danske forsvar og tilhørte indtil 2008 Forsvarets Materieltjeneste. Her blev fabrikken i Elling solgt til den spanske producent af ammunition Expal.

Næsten på toårs-dagen for fabrikkens lukning i 2020 kom stedet på danske hænder, da fire lokale investorer købte fabriksbygningerne.

Det er krigen i Ukraine, der har skabt et stort behov for ammunition, og derfor er der brug for, at der tilføres noget nyt til de halvtomme lagre i EU.

En ammunitionsfabrik kan umiddelbart lyde lidt farlig, men det er ikke noget, der bekymrer Peter Nielsen.

Har du slet ikke nogen betænkeligheder ved, hvis fabrikken genåbnes?

- Nej. Stedet skal naturligvis være godt sikret, hvis det skal genetableres, og så skal der nogle miljøgodkendelser til. Jeg kan dog forsikre, at det her vil få høj prioritet i Frederikshavn Kommune, oplyser han.

Vil give liv til lokalområdet

Fire lokale investorer købte den gamle ammunitionsfabrik i 2022 og havde planer om at lave en erhvervspark. De er dog også åbne for, at ammunitionsfabrikken genetableres.

- Det vigtigste for os er egentlig, at området er i live for lokalområdet, men med den situation vi er i nu, så synes vi, at det er en rigtig god idé at udnytte, at det her er bygget til ammunitionsproduktion og til igen at få en produktion i gang i Danmark.

- Derfor vil vi gerne være med til at tænke området ind i en fremtidig ammunitionsproduktion på dansk jord, siger Tobias Højmark Madsen, der er direktør for Krudten Erhvervspark, til TV2 Nord.

De 50 bygninger på i alt 18.000 kvadratmeter skulle være mere eller mindre klar til at blive benyttet. 

Ifølge Tobias Højmark Madsen skal der blot brandslukkere op samt nogle nye skilte.


Forsiden lige nu

080623 Bestyrelsesformand (tv) i Nordværk og adm. direktør i Urbaser (th)_1

Privat firma har købt kommunalt anlæg og skal nu sortere nordjysk affald

130423 130423 Indblik Mette Grith Stage piko 6862

play Forsvarer i Mia-sag: - Selv for de mest garvede har det været meget forfærdeligt at høre på

60_percent

play Beredskabschef advarer i tørken: Lad være at bruge ukrudtsbrænder og smid ikke cigaretskod i naturen

080623 Bo storm, naturvejleder calr 8190

play Bo og insekterne elsker varmen – og savner indtil videre ikke regn

080623 Bestyrelsesformand (tv) i Nordværk og adm. direktør i Urbaser (th)_1

Privat firma har købt kommunalt anlæg og skal nu sortere nordjysk affald

130423 130423 Indblik Mette Grith Stage piko 6862

play Forsvarer i Mia-sag: - Selv for de mest garvede har det været meget forfærdeligt at høre på

60_percent

play Beredskabschef advarer i tørken: Lad være at bruge ukrudtsbrænder og smid ikke cigaretskod i naturen

080623 Bo storm, naturvejleder calr 8190

play Bo og insekterne elsker varmen – og savner indtil videre ikke regn

Mia-sag

Anklageren spurgte igen og igen om 37-årig havde slået Mia ihjel - hver gang afviste han

havearbejde

Vandselskaber opfordrer: - Tag til vandet i stedet for at vande græsset

20230604-180103-L-5888x3928ma

play Aalborg Håndbold klar til afgørende kamp om guldet

080623 FO Gavlmaleri 1

play Martin er verdenskendt gavlmaler - nu har han indtaget Aalborg

20230608-162800-L-6000x4000ma

Vingegaard smadrer alle og kører sig i førertrøjen

40_percent

play Kristian planter for 37 millioner kroner ny nordjysk skov

Mia-sag

Anklageren spurgte igen og igen om 37-årig havde slået Mia ihjel - hver gang afviste han

20230604-180103-L-5888x3928ma

play Aalborg Håndbold klar til afgørende kamp om guldet

Landin

Landin siger farvel til Kiel og goddag til Aalborg

Mia Skadhauge

liveblog Tiltalt for Mia-drab afhørt: Ville hjælpe med at finde ligdele

060623 Røveri banegården

16- og 20-årig idømt fængselsstraffe efter knivstik ved banegård

[Tilpasset] 230523 19 Unfair kamp om dige Still5

play Minister "åben for dialog" i strid om dige

20200713-211733-L-4551x3029ma

Hobro-ikon sprængte ringmusklen og flækkede endetarmen i uhyggeligt uheld

080623 Læringscenter Regan Vest pieg 8187

Skoleelever skal lede Danmark gennem fiktiv atomkrig i Regan Vest

230616 Sankthans bål - med ild

Tørken fortsætter og sankthans nærmer sig: Tradition er i fare

gummiged ny

19-årig mand sigtet for tyveri af gummiged

Asetek

Nordjysk virksomhed forventer flere penge i kassen - nu brager aktien i vejret

Til forsiden

Til forsiden