30-årig cheftræner skal redde AaB: - Jeg havde ikke sagt ja, hvis jeg ikke var klar

Oscar Hiljemark er jævnaldrende med flere af spillerne og har kun ganske lidt erfaring, som cheftræner. Alligevel sagde han ja uden at tøve, da han blev tilbudt jobbet som cheftræner i AaB efter, klubben fyrede Erik Hamrén.

Den 30-årige svensker havde tirsdag første arbejdsdag som cheftræner i AaB. Indtil i går formiddag var han assistenttræner for Erik Hamrén, men efter Hamréns exit fra klubben, er ansvaret nu lagt på skuldrene af Hiljemark.

- Jeg ved, at det kommer til at blæse, men jeg er ikke bange for det. Jeg ved, at der kommer til at være utrolig mange holdninger. Sådan er det, når man er træner. Der vil være mange, som synes, at vi skal gøre det sådan eller sådan. Jeg har et klart billede i hovedet af, hvordan man skal spille fodbold, og hvordan jeg tror, at det her hold kan spille fodbold, siger Oscar Hiljemark efter hans første træningspas som cheftræner.

Kravene var ikke til at fejl af fra den nye cheftræner Oscar Hiljemark til spillerne, da han i formiddag for første gang stod i spidsen for træningen i AaB.

- Kvalitet, kvalitet, kvalitet, lød kommandoen til spillerne flere gange fra Hiljemark.

Vil give alt for AaB

Stemningen til træningen på anlægget i Gistrup var let. Oscar Hiljemark skal have humør og spilleglæde ind i AaB-truppen, som er gået fra nederlag til nederlag i de seneste kampe.

- Jeg vil meget gerne kunne køre hjem fra AaB hver dag og tænke, "jeg gav alt, hvad jeg kunne for, at AaB skulle blive en bedre fodboldklub." Hvis jeg har gjort det, så må vi håbe at resultaterne kommer, og hvis de ikke gør, så må jeg kigge mig selv i spejlet og sige, at det var ikke godt nok, siger han.

Der skal humør og spilleglæde ind i AaBs trup.
Der skal humør og spilleglæde ind i AaBs trup.
Foto: Jesper Christiansen

En nedrykning er på spil

Opgaven for den 30-årige svensker virker enorm. AaB har kun vundet 3 ud af 22 kampe i Superligaen, og holdet er 8 point under nedrykningsstregen inden de sidste 10 kampe i nedrykningsslutspillet, og AaB skal sandsynligvis vinde 5 eller 6 af de sidste 10 kampe for at undgå nedrykning.

- Som person er jeg meget arbejdsom. Jeg er energisk og fuld af energi. Jeg er kynisk, men har også et positivt livssyn, og jeg håber, at holdet vil afspejle den måde, som jeg ser på fodbold og livet, når vi sidder her om 2-3 måneder, siger Oscar Hiljemark.

Oscar Hiljemark har som spiller oplevet uro og stormvejr i udenlandske klubber, som italienske Palermo, græske Panathinaikos og russiske Dynamo Moskva, så derfor ryster den unge cheftræner ikke på hånden over udfordringen i Aalborg.

Kan blive klubbens redningsmand

Hiljemarks første kamp i spidsen for AaB bliver den 2. april. Her spiller holdet på udebane mod nedrykningsrivalerne fra Horsens. En kamp, som AaB under ingen omstændigheder må tabe, hvis håbet om overlevelse i superligaen skal bevares. 

Omvendt kan Hiljemark og AaB kick-starte sæsonen med en sejr og genvinde troen og håbet på overlevelse.

Søndag den 2. april vil derfor give svar på, om AaB har en realistisk mulighed for også at spille i superligaen næste sæson, og om klubbens redningsmand kan blive en 30-årige svensker uden cheftræner-erfaring. 


Forsiden lige nu

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

biljagt

play Biljagt endte i græsareal

20230531-214031-L-5568x3712ma

play Dramatisk spil: Aalborg Håndbold taber vigtig kamp

20220331-192636-5-8243x5495ma

play Forsvarsudspil begejstrer: - Det lover godt for Nordjylland

lauritzen 3

play Rene mangler 33.000 kroner fra Lauritz.com: - Det kan ikke være lovligt

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

def_thumb,50_percent

play Politiet langer ud efter diskotek ovenpå dokumentar om drugging: - Stygge vil blive indkaldt til en alvorlig samtale

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

Jomfru Ane Gade genåbner 2

Aalborg-rådmand chokeret over stofferne flyder: - Hvis man svigter sit ansvar, er vi nødt til at sige stop

Z 080517 NL Beskæftigelse Hjørring-op+S+ned Still

Nordjysk kommune har tjent penge på at investere millioner i de tungeste arbejdsløse

PH 230421 SI Jomfru Ane gade dagen derpå Still

play Har du eller dine børn været der? Natklub i drugging-skandale tordner over dokumentar

jesper2

play Ildinferno til pokalfinale straffes med kæmpebøde

60_percent

play Frustreret regionsrådsformand efter fugt-skandale: - Det er noget uacceptabelt makværk

5122978_m_070718_in_paradart_webfoto_0.jpg

Nordjysk klub fandt selv på resultatet, efter spiller var for fuld til at deltage - nu er de straffet for matchfixing

20220721-225137-L-6000x4000ma

Stjernespækket program: Disse navne spiller til Fredagsfest

PH 030521 19 Jomfru Ane Gade de unge fester løs Still

Justitsminister efter TV 2-dokumentar om drugging: - Det er en meget gusten kultur

politi og ambulance genre

Cyklist påkørt: Blev slynget rundt i luften og ramte forrude

Thomas Kastrup Larsen

Ny borgmester præsenteres på medlemsmøde

Caroline Møller Johansen

Da hun hældte sin drink ud, så hun pillen i glasset – men det var allerede for sent

PH 300523 IN 19 Længere værnepligt Still

play Regeringen vil have fingrene i Laust: - Ser det som en åben mulighed

ambulance genre

Hospitaler skal ændre særligt én ting, hvis sager om drugging skal opklares, mener advokat

PH 300523 19 IN Drugging i Gaden Still

play Casper blev drugged på bytur: - Det er skræmmende og uhyggeligt

Til forsiden

Til forsiden