Foto: Henning Bagger / Scanpix

Rebild: Her er det nye byråd

Socialdemokratiet og Den Sociale Fællesliste blev de største partier, men de øvrige fandt sammen en borgmester.

Leon Sebbelin overraskede og hev titlen som borgmester hjem igen. Han konstituerede sig med Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Konservative. Venstre og Den Sociale Fællesliste - der fik et kanonvalg - sad uden for døren, og sidstnævntes spidskandidat Allan Busk er mildest talt bitter over, hvordan det hele endte.

Læs også Leon Sebbelin fortsætter som borgmester i Rebild - Busk er forundret

 Mandatfordelingen i det nye byråd, der tæller 25 pladser, lyder således:

  • Socialdemokratiet: 5 mandater (+1)
  • Radikale Venstre: 3 mandater
  • Konservative: 3 mandater (+1)
  • Den Sociale Fællesliste: 4 mandater (+1)
  • Venstre: 8 mandater (+1)
  • Dansk Folkeparti: 2 mandater

Helt ud af byrådet røg Oplandslisten og SF, der mistede henholdsvis to og et enkelt mandat, så de ender på et rundt nul.

De 25 nye byrådsmedlemmer har I her - i parantes står antallet af personlige stemmer til hver enkelt:

  • Lene Aalestrup Støvring, Konservative (789 stemmer)
  • Jeppe Ugilt Hansen, Venstre (1038 stemmer)
  • Thøger E Kristensen, Socialdemokratiet (551 stemmer)
  • Allan Busk, Den Sociale Fællesliste (1776 stemmer)
  • Leon Sebbelin, Radikale (1089 stemmer)
  • Bente Søgaard, Venstre (439 stemmer)
  • Tommy Dagen, Dansk Folkeparti (421 stemmer)
  • Gert Fischer, Venstre (416 stemmer)
  • Peter Hansen Skørping, Socialdemokratiet (530 stemmer)
  • Lars Hørsman, Den Sociale Fællesliste (182 stemmer)
  • Jeanette Sagan, Konservative (197 stemmer)
  • Anna Oosterhof, Venstre (330 stemmer)
  • Poul Erik Nørnberg, Socialdemokratiet (205 stemmer)
  • Maybritt Toft Pedersen, Den Sociale Fællesliste (149 stemmer)
  • Per Vilsbøll, Radikale (158 stemmer)
  • Ole Frederiksen, Venstre (325 stemmer)
  • Holger Pedersen, Konservative (174 stemmer)
  • Peter Hjulmann, Venstre (267 stemmer)
  • Allan Jæger, Socialdemokratiet (186 stemmer)
  • Rasmus Rask, Den Sociale Fællesliste (108 stemmer)
  • Pia Britt Elberg, Radikale (137 stemmer)
  • Thomas Simoni Thomsen, Venstre (181 stemmer)
  • Morten Lem, Socialdemokratiet (142 stemmer)
  • Kim Edberg Andersen, Dansk Folkeparti (112 stemmer)
  • Jesper Greth, Venstre (172 stemmer)